Lastikte 100 yıllık teknoloji yenileniyor

Araç lastiğinde temel madde kauçuk ile güçlendirici tekstili biraraya getirecek CoKoon yapıştırma teknolojisi tanıtıldı. Bu teknoloji yaklaşık 100 yıldır kullanılan kimyasalların yerini alacak. Continental ve Kordsa tarafından geliştirilen teknolojinin lisansı, bağımsız bir hukuk firması aracılığıyla oluşturulan lisans havuzuna dahil kurum ve kuruluşlarla ücretsiz paylaşılıyor. İlk 1 ayda 20 firma bu lisans havuzuna katıldı.

Continental Türkiye Genel Müdürü Jaron Weidmaier, Kordsa CEO Ali Çalışkan

Kordsa’nın lastik yatırımları kapsamında İzmit’te 100 milyon TL yatırım ile kurulan yeni hat bu ay sonunda devreye alınıyor. Lastik endüstrisini açık inovasyon anlayışları ile dönüştürmeyi hedefleyen Kordsa ve Continental, AR-GE güçlerini birleştirdi ve kauçuk esaslı bileşiklerle tekstil güçlendirme malzemelerini yapıştırmak için sektörde kullanılan yaklaşık 1 asırlık formülün yerine geçebilecek yeni bir yapıştırıcı standardı geliştirdi.

Tekstil güçlendirme malzemelerinin yapıştırılmasında kullanılan yeni teknoloji, lastiğin güvenlik ve performansından ödün vermeden, 1 asra yakındır sektör standardı olan formülde yer alan resorsinol ve formaldehite alternatif. Continental, 2019 yılı içerisinde, bu teknolojiyi kullanarak ilk seri üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

9 yılda 11.240 test

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan “Sektöre çevre dostu ve sürdürülebilir alternatif bir çözüm sunmak için 9 yıldır çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Ar-Ge ekiplerimiz bu teknolojiyi geliştirmek için 9 yılda, 11.240 test yaptılar ve gecelerini gündüzlerine katarak 15.800 iş saati harcadılar. Continental’in de aynı doğrultudaki vizyonu sayesinde güçlerimizi birleştirdik. Yeni teknolojimiz CoKoon üretimde ek maliyet gerektirmiyor. Mevcut ekipman kullanılarak tekstil ve kauçuğu yapıştırmak mümkün.

Continental ile hiçbir lisans ücreti talep etmeden lisans havuzuna dahil olmak isteyen herkese CoKoon teknolojisini kullanmasını sağlıyoruz. Sadece bir ay içinde, TireTech 2019 fuarında sektörde yer alan firmalarla buluşturduğumuz CoKoon teknolojisini kullanmak için 20 firma numune talebi ile başvuruda bulundu. Bunun sektörün yeni yapıştırma standardı olmasını hedefliyoruz.

Bunu desteklemek için de sadece üründe değil, iş modelinde de bir yenilik sunuyoruz. Kurduğumuz ücretsiz lisanslama modeli, herkesin bu teknolojiye kolayca ulaşmasını ve geliştirme yapmasını tevşik ediyor. Bu sayede teknolojimizi daha ileri taşıyacak, kendi sektörümüzde standartlaşmanın yanı sıra farklı sektörlerde, farklı alanlarda da kullanımını yaygınlaştırabileceğiz.

Önceki İçerikJet yakıtını TÜPRAŞ verecek
Sonraki İçerikFiat Egea SW öne çıkan özellikleri yerli aileci ekonomik
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz