Led xenon far uygulaması muayeneden geçer mi?

Led xenon far uygulamasının TÜV standartlarını karşılayamaması sorunu ve yarattığı kafa karışıklığı üzerine aldığımız geri dönüşler doğrultusunda bu konuya açıklık getirmek istedik… Otomobile sonradan led xenon far uygulanırsa ne olur? Hangi otomobillere sonradan xenon far uygulanabilir? Aracınızın gece görüş sorununu nasıl çözebilirsiniz? Led xenon far ile araç muayeneden geçer mi?

Beyaz ampul, led xenon, xenon ampul, led farlar sürücülerin görüş kalitesini arttırması sebebiyle yeni donanım paketlerinde yerini alıyor. Eski model araç sahipleri ise araçlarının görüş kalitesini arttırmak istiyor.

Gelişen teknoloji ile seçenekler artıyor ama bunları ne şekilde uygulayabiliyoruz ve TÜV’den muayene geçerli onayı alabiliyor muyuz ?

Yeni otomobillerin büyük bir çoğunluğunda gece sürüşünde görüşümüzü arttırmak veya gündüz saatlerinde özellikle yayalar tarafından fark edilmek için gündüz led sistemleri oldukça gelişmiş durumda.

Aracınızın aydınlatmasını beğenmiyorsanız veya daha iyi olacağını düşünüyorsanız bu uygulamaları piyasada eski yada yeni aracınıza yaptırabiliyorsunuz. Bunun maliyeti de 250 liradan başlayıp 15 bin liraya kadar değişiyor.

Yeni nesil farların çalışma prensibine kısaca bir bakalım.

Aks ile aydınlatma; Sürüşe dayalı ön farlar (AFL)

AFL sistemi sadece Bi-Xenon farlara sahip olan modellerde bulunmaktadır. Aydınlatma mesafesi, ışıkların dağılımı, hava şartlarına ve yol şartlarına göre otomatik olarak ayarlamaktadır.

Farlarımız arabaların arka ve ön akslarında konumlanan AFL adlı bu modüle bağlı.
İlk başta biraz tuhaf gibi gözükse de sistem buna dayanıyor. Aracınızın ön ve arka alt takımında yer alan bu modül, arka koltuk veya bagaj kısmına gelen ağırlıkla, arabanızın önü havaya doğru yükseldiğinde, AFL sensörü farlarınızın açısını ayarlayıp, yolu aydınlatmak için farların ışığını yere doğru veriyor. Otomatik far ayarı özelliği böyle sağlanıyor. Aksi halde aracınız doluyken ayarladığınız farlar araçta tek kişi kaldığınızda maksimum faydayı sağlamazdı. Ya da tersi durumda karşıdan gelenlerin gözünü alırdı.

Led xenon far ile muayeneden geçebilir misiniz?

Bu sistem beyaz ışık veren ve farklı isimlere sahip olan aydınlatma prensibi için geçerli. Bunu özellikle yazıyorum, çünkü arabanızda fabrika çıkışlı led xenon far sistemi yoksa sonradan xenon yada led aydınlatma yaparsanız muayeneden kalıyorsunuz!

Kural kitabında 35 watt’a kadar olan beyaz aydınlatmalarda bu AFL sistemi zorunlu değil, bu kurala uyan ilk model VW Caddy oldu. AFL sistemi yok, ama 25 watt beyaz aydınlatma farları var ve sorunsuz bir şekilde muayeneden geçebiliyor. Eğer siz de kural kitabına uygun bir şekilde aydınlatmanızı değiştirirseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Her aydınlatma uygulamasını denemeyin!

Lumen değerleri, watt, xenon değerleri benzeri bir sürü teknik verileri bireysel bir kullanıcı olarak bilmeden arabanıza xenon yada led uygulaması yaptığınızda, aracınız ile uyumsuz teknolojiler kullanırsanız, başınız büyük dertte demektir.

“Yahu sonuçta ampulü değiştiriyorsun, ne olabilir ki” dediğinizi duyar gibiyim.

Alttaki listede sonradan yaptırılan led xenon uygulamasıyla ilgili sorun yaşayan marka ve modellerin bazıları şöyle

 • Peugeot 407 dizel:  İki silecek motoru ve bunların iki “elektronik beyni yanıyor”.
 • VW: Yeni nesil VW grubu araçlarının tümü için silecek motoru yanıyor ve sigorta paneli eriyor.
 • Mercedes: Aydınlatma ile ilgili SAM beyni yanıyor.
 • BMW: Aydınlatma sisteminin beyni yanıyor.
 • Hyundai: Çin malı aydınlatmaların hiç biri çalışmıyor.
 • Kia: Çin malı aydınlatmaların hiç biri çalışmıyor.
 • Mini Countryman: Aydınlatma sistemi için beyin tesisat vs vs kit olarak tüm sistemi komple satın almak zorundasınız.
 • Opel İnsignia ve Astra: Gündüz ledi alıp direkt takarsanız 30 gün sonra gösterge paneli üzerindeki arıza ışıkları yanmaya başlıyor.

Sonuç olarak arabanızın orjinalinde xenon ve türevi far aydınlatma sistemleri yoksa ve sonradan bu uygulamayı yaparsanız polis ceza yazabilir ve muayeneden de geçemezsiniz.

Sahip olduğunuz aracın aynı modelinin başka bir versiyonunda bu sistem var ise ve orjinal aydınlatma kitini uygularsanız muayeneden geçebilirsiniz.

Led xenon far olmayan BMW F30 modelini, orjinaline uygun olarak led xenon aydınlatma yapmak isterseniz, yeni almanız gereken farlar ile birlikte yüksek fiyatları gözden çıkarmak gerekli.

Led xenon uygulamasını sorunsuz yapabiliriz cümlelerinin hepsine kanmayın, kötü ellerde yanlış yapılan  arabanız garantiden çıkabilir ve yangın ile sonuçlanabilecek durumlar yaşanabilir.

 

6 YORUMLAR

 1. Led xenon fardan bi ton araç geçiyor motorlu xenon farlar muayeneden geçmiyor bunun farkını bilseydiniz milleti ümitsizliğe sokmazdınız.

 2. Bir oto elektrikçi usta öğreticisi olarak bundan daha detaylı anlatamazdım kaleminize sağlık Uğur hocam.
  Sonuç olarakta tüv onayı olmayan lümen değeri aşırı yüksek led lamba takarak muayenede takılmayın sevgili arkadaşlar. Servisinizden led lamba uygulaması isterken ilk bu kriteri sorgulayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz