Lexus’tan yeni lüksler!

Lexus, Cenevre Otomobil Fuarı’nda marka tarihinin ilk kompakt crossover modeli UX’in dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. Modern ve sıra dışı bir otomobil arayanlar için tasarlanan UX, crossover segmentine bakış açısını değiştirmeyi hedefleyen bir model. Premium sınıfta yeni bir alternatif olmaya aday UX, 2019’un ilk günlerinden itibaren satışa sunulacak.

Birçok teknik yeniliği bir arada sunan UX, aynı zamanda Lexus’un yeni global mimarisi GA-C’nin kullanılacağı ilk model. Lexus UX modelinde yeni geliştirilen ve yüksek termal verimliliğe sahip 2.0 litrelik benzinli motor, yeni direct shift CVT şanzımanla eşleştiriliyor.

Modelin diğer seçeneği yeni dördüncü jenerasyon hibrit motor ise yakıt ekonomisini artıran daha güçlü bir elektrik motoruna sahip. Lexus’un yeni crossover’ı benzinli UX 200 ve hibrit UX 250h model isimleriyle yola çıkacak. 178 HP’lik sistem gücüne sahip olan UX hibrit versiyonunda, 4×2 ve 4×4 çekiş seçenekleri olacak.

3 koltuk sırasında 7 kişiye yer var

Lexus, Cenevre’de yeni yedi kişilik taşıma kapasitesine sahip RX L modelinin de Avrupa prömiyerini gerçekleştiriyor. Büyük ailelerin rahatlıkla kullanabileceği 7 koltuklu RX L, Lexus’un coupe tarzı tasarıma sahip SUV modelini daha geniş iç hacimle birlikte sunuyor.

Üç koltuk sırasına sahip RX L, 313 HP’lik hibrit 450hL ve 294 HP’lik V6 benzinli 350L olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak.Yedi kişilik RX L, Haziran ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak.

Lexus, Cenevre’de ilk kez gösterdiği modeller arasında RC F SPORT’un yeni Black Edition versiyonu da vardı. Model, Japonların geleneksel yazı sanatında kullanılan Sumi mürekkebinin derin ve yoğun siyah gölgelerini çağrıştırıyor. Paslanmaz çelik kapı çıtaları, mat siyah F SPORT alaşımlı jantlar, yeni koyu krom ön panjur ve sis farı çerçevesi öne çıkıyor. Kabinde ise, yeni siyah ahşap kaplamalar, Sumi mürekkebi kullanılan detaylar ve turuncu dikişlerle kontrast yaratılan siyah deri döşeme yer alıyor.

Sadece 350 adet üretilecek

Lexus’un kendi kendini şarj edebilen hibrit güç ünitesine sahip RC F SPORT Black Edition, 2.5 litrelik benzinli motor ve güçlü bir elektrik motoruna sahip. Toplamda 223 HP sistem gücü ile, yüksek performansa ve sadece 5.0 lt/100 km tüketim ortalamasına sahip.

Lexus, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda F Serisi’nin 10. yılına özel olarak yaptığı RC F’in özel yıldönümü versiyonunu da sergiliyor. RC F’in 10. yıl edisyonu, sadece 350 adetle sınırlı olacak.

Limitless segmentini yeniden şekillendiriyor

Bundan 20 yıl önce RX 300ile lüks crossover segmentini oluşturan Lexus, segmentte 50’ye yakın rakip olmasına rağmen sınıfında hala en çok satan lüks crossover modeli sunmaya devam ediyor.

Lexus’un 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilediği LF‑1 Limitless konsepti ise, yeni nesil Lüks Crossover segmentini ve premium markanın gelecek tasarım dilini simgeliyor. Atletik bir tasarım sergileyen LF-1 Limitless, alçak tavan çizgisi, 22 inç jantları, arkadan itişli şasi yapısıyla, atletikliği ve performansı buluşturan bir tarza sahip.

Lexus Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt: “Lexus’un dünya prömiyerini gerçekleştirdiği UX modeli marka adına yeni ve büyük bir öneme sahip. Hibrit versiyonunun olması da UX’in daha fazla dikkat çekmesini sağlıyor. Haziran’da Türkiye’de olacak RX L ise, 7 koltukla standart modelden daha uzun ve daha büyük bir yaşam alanına sahip. Cenevre’de tanıtılan otonom teknolojisine sahip LF-1 konsepti ise, fütüristik tarzıyla Lexus’un ne kadar vizyoner bir yaklaşıma sahip olduğunu gösteriyor.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.