LPG’li araç alırken dikkat: LPG tankı son kullanma tarihi ne bakın

Aracınız LPG’li ise 500 TL yakın bir masrafınız doğabilir ve bu hiç beklemediğiniz bir zamanda karşınıza çıkabilir. Gelelim detaylara 2. el bir otomobil alacaksınız. Yakıt masrafı az olsun diye LPG’li olmasını tercih ettiniz. Bütçenize ve birazda keyfinize göre LPG’li bir araç buldunuz. Ama durun hemen satın almayın. LPG’li araç alırken dikkat! LPG tankı son kullanma tarihi gibi bir ayrıntıya dikkat ederek, can sıkıcı bir durumdan kurtulabilirsiniz.

Satın almadan önce ruhsatına bakınız. O ruhsatta sizi ek maliyetten kurtaracak bir tarihe dikkat edin. Araç muayene tarihini kontrol edin. Daha sonra satın alacağınız aracın LPG yakıt tankının üretim ve son kullanım tarihine bakın. Eğer buna dikkat etmezseniz, “araç muayene”den geçemezsiniz.

Yeni otomobil almak zor

LPG tankının son kullanım tarihine dikkat edin

LPG’nin son kullanma tarihi mi olur demeyin, evet var.
Araçların bagajında yer alan LPG tankını çoğu zaman görmeyiz yada bozulmadığı sürece

dikkatimizi çekmez. Arkada sessiz sakin durur. Fakat bu yakıt tankının üzerinde bir son kullanma tarihi yazılı. İşte kritik tarih o.

Araca montajı yapıldığında üzerinde yer alan etiketteki tarihin 10 yıl süresi var. 10. yılın sonunda bu tankı değiştirmezseniz, TÜVTÜRK araç muayeneden vize alamıyorsunuz. İşte bu anda size yaklaşık 500 TL civarında bir masraf çıktı anlamına geliyor.

Muayeneden geçemezseniz ne yapacaksınız?

TÜVTÜRK araç muayene istasyonuna gittiniz ve LPG tankının süresi doldu diye vizeden geçemediniz, peki ne yapacaksınız?

LPG yakıt tankının üzerindeki son kullanım tarihi (SKT)ye dikkat.

Öncelikle LPG tankınızın bağlı bulunduğu bir bayi bulmanız gerekiyor.
Sorununuzu anlatınca yetkili bayi aracınıza yeni bir lpg tankı takacaktır.

Markasına göre LPG tankının montaj dahil bedeli yaklaşık 350 ile 500 lira arasında değişmektedir.
Bu işlemin yapılacağı bayiye gitmeden önce yararlı bir bilgi olarak LPG tankınızın içinde hiç yakıt olmamasına dikkat edin. Bunun sebebi ise tankın değişiminde tehlike arz edeceği için bayinin değişim işlemini yapmaması ve yakıtınızı bitirerek gelmenizi istemesidir. Zaman kaybetmemek için yakıtınızı tüketin. Ucu ucuna servise gidin.

Boş tank ile gittiniz ve yeni tarihli tankınızı taktırdınız, yaklaşık olarak 2 veya 3 saat aracınızın orada kalmasını istiyorlar. İşlem bittikten sonra herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol ediliyor ve yeni tankın bayi tarafından takıldığına dair uygunluk veya garanti evraklarınızı alıyorsunuz

Bitti mi ?

Hayır, ne yazık ki bitmedi. Bu yeni tank ve evrakları ile birlikte Makine Mühendisleri Odası’na gidip sızdırmazlık raporu almalısınız. Bu işlem için de internet üzerinden randevu almanız gerekiyor ve ondan sonra Makine Mühendisleri Odasına gidebiliyorsunuz.

Yapılan sızdırmazlık testi için buraya 35 TL ödedikten sonra bir daha TÜVTÜRK randevusu için bilgisayar başına oturup, en yakın muayene tarihi için arayışa başlıyorsunuz.
Yukarıda yapacağınız işlemler sizin yaklaşık 2 yada 3 gününüze ve 500 TL civarında paranıza mal oluyor. Buc  nedenle arabanızı araç muayene istasyonuna götürmeden önce LPG tankınızın son kullanma tarihine yada yeni bir 2. el araba satın alırken LPG tankınızın tarihine mutlaka dikkat etmelisiniz .
2 Yorumlar
  1. İRFAN diyor

    ARACİ ALALİ 20 GÜN OLDU MUAYENE YENİ 2 YİLA YAKİN VAR FAKAT GAZ TANKİ TARİHİ GEÇMİŞ GAZ BEYNİDE BEYNİ DEĞİŞTİM GAZ TANKİNİDA DEĞİŞSEM MUAYENEYİMİ BEKLİYECEM YOKSA HEMENMİ GİDECEM BEN MUAYENE YENİ DİYE ALDİM TARİHİ GEÇMİŞ 2017 SON YAZİYO NASİL MUAYENEDEN GEÇTİ O ZAMAN BU ARAÇ BİR BİLGİ LUTFEN

  2. Cihad GÜÇ diyor

    İrfan hocam, Yeni muayene tarihine kadar hiç birşey yapmadan binin aracınıze. Muayeneye yakın yukardaki işlemleri yapınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.