Lüks Hyundai Genesis, bu yaz Avrupa’ya geliyor

Avrupalı premium otomobil markalarının karşısına yeni bir isim katılıyor. O marka aslında 6 yıldır ABD’de ve Kore’de nisan ayından beri de Çin’de satılan Genesis markası. Daha doğrusu ABD’de yıllardır tutunma mücadelesi veren Genesis, yeni G80 modeliyle Avrupalıların huzuruna çıkıyor.

Seul kaynaklı haberlere göre Hyundai Motor Group, lüks otomobil markası olarak tutundurmak istediği Genesis markasını bu yaz Avrupa rekabetine açıyor.

Bu kararla Genesis markasının elektrikli amiral gemisi sedan ve SUV modeli; dünyanın en hızlı büyüyen elektrikli araç pazarlarından biri olan Avrupa‘da satılacak.

Nisan 2021 en çok satan modeller listesi; SUV, sedan, HB

hyundai genesisKaynaklar Genesis’in, Avrupa pazarlarında hem konvansiyonel hem de elektrikli otomobil satışı yapacağını iddia ediyor.

Koreli Hyundai, Genesis markasını BMW, Mercedes – Benz ve Lexus gibi premium markalarla rekabet edebilmek için 2015 yılında bağımsız bir markaya evrimlemişti.

Alınan bilgilere göre Genesis G80 sedan ve Genesis GV80 SUV için siparişler Haziran ayında açılacak. Yeni G70 sedan ve GV70 SUV modellerinin satışa çıkması ise biraz daha sonra olacak.

Nisan 2021 otomobil satışları baz etkisiyle coştu

Hyundai Genesis otomobilleri nerede satılacak?

Genesis, başlangıçta Londra, Münih ve Zürih’teki stüdyo tarzı perakende satış noktalarının yanı sıra online olarak doğrudan satışa çıkacak.

Genesis Motor Europe tarafından yapılan son açıklamada “Elektrikli G80, Avrupa’ya gelen ilk tamamen elektrikli Genesis olacak. Bir yıl içinde buna yeni Genesis modelleri eklenecek” dedi.

genesis gv80
Genesis GV80

Genesis lüks markalar liginde nerede?

Daishin Securities şirketi analistlerinden Lee Seung -hwan Genesis markasının lüks pazardaki konumlanması hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Genesis otomobilleri şu anda ABD pazarında Lexus markasının hemen altında yer alırken, rekabeti göz önünde bulundurarak lüks bir marka olarak önde gelen Avrupa markaları karşısında öne çıkmaları biraz zaman alacaktır.”

Ancak Lee, Genesis markasının Avrupa pazarında rakiplerinden daha uygun fiyatlı elektrikli otomobiller sunabilecekleri için genişleme alanı olduğunu söyledi.

ACEA’nın verilerine göre, Avrupa Birliği’nde elektrikli ve plug-in hibrit otomobil satışları geçen yıl neredeyse üç kat artarak 1 milyon araca ulaştı ve toplam satışların yüzde 10’undan fazlasını oluşturdu.

Hyundai satış verilerine göre, ilk çeyrekte, Genesis otomobil satışları Güney Kore’de yüzde 165 gibi önemli bir sıçrama yaptı. Satıldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde bir önceki yıla göre iki katından fazla satış artırdı.

Marka, son olarak geçen ay Çin’de piyasaya sürüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.