Makasçılara büyük ceza

Trafikte makascilara buyuk ceza geliyor

 

Trafikte önemli tehlikeler yaratan "makasçılara" büyük ceza geliyor.

 

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirip, trafiktekri diğer araçlarda bulunanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan sürücülere, 2 yıla kadar hapis ve 1.400 lira para cezası öngören yeni bir düzenlemeye son halini verdi.

 

Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören düzenleme, İçişleri Bakanlığınca uygun bulunursa Meclis'e sevk edilecek. 

Düzenleme yasalaşırsa, karayollarında trafik akışını düzenleyen Karayolları Trafik Kanunu'nun 46. maddesi ve ilgili yönetmeliklerde yapılacak değişikliklerle, kurallara aykırı biçimde kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştiren sürücülere, bin 400 lira para cezası uygulanacak. 

Düzenlemeyle trafikte "makas atarak" ilerleyen sürücüler hakkında ayrıca, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye attıkları gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 179. maddesinden işlem yapılacak. 

Trafik güvenliğini tehlikeye atanlara verilecek cezaları belirleyen TCK 179'da "Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmü yer alıyor. 

Kurallara aykırı biçimde kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirme ihlali de TCK 179 kapsamına alınacak ve sürücüler, bu maddeden yargılanacak.

 

MAKASÇILAR NASIL TESPİT EDİLECEK?

 Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığınca hazırlanan düzenlemenin ardından polis, trafikte "makas atan" sürücüleri tespit ettiği an, plakaya para cezası yazabilecek. 

Fakat m mahkemenin hapis cezası uygulayabilmesi tek başına şikayetle olmayacak. İhlalin ispatı için çevredeki MOBESE ya da güvenlik kameralarının çektiği görüntüler mahkemeye delil olarak kabul edilecek.

 

Araçtaki yolcu veya çevredeki vatandaşların telefonla çektiği görüntüler de kabum edilecek delliler arasında sayılacak.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.