Malatya’nın sembollerinden ‘Mersedes Kadir’ hayatını kaybetti

Hatırlarım, İzmir’de, Balıkesir’de ve Manisa’da da vardı onlar. Kiminin elinde direksiyon yerine yuvarlak bir nesne, kimisinin altında tahtadan bir araba. Hem de bazılarında korna da olurdu. Şehirde sabahtan akşama ağızlarından kamyon sesi çıkararak, kimselere zararı olmadan dolaşırlardı.

“Deli Mehmet”, “Deli Kadir” falan denirdi onlara, niyeyse. Bu kendine özgü insanlardandan biri de Malatya’da yaşıyordu. Mersedes Kadir diye biliniyordu. Hikayesini bütün Malatya benimsemiş şekilde yaşadı ve hayatını kaybetti.

Mercedes servisi, trafik polisleri, esnaf hepsi ona gerçek bir dünya yaşatmıştı. Çocukça bir dünya. İşte hikayesini aşağıda bulacağınız bu Mercedes Kadir geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Tüm Malatya’nın başı sağolsun. Tüm “deli”lerin başı sağolsun.

MERCEDES KADİR KİMDİR?

Fotoğrafta görülen kişinin adı Kadir; ama Malatya’da Mercedes Kadir olarak tanınırdı. Çocuksu bir aklı vardı, belki de Güney Kore kökenli 7. koğuştaki mucize filmindeki Ova’nın babası ‘Memo” gibi. Malatyalı Mercedes Kadir, bütün gün üstünde dolaştığı önünde Mercedes arması bulunan ağacı otomobil zannederek yaşamıştı.

KIsa künye böyle. Mercedes Kadir’in kendi özelliklerinin yanı sıra ona asıl ün kazandıran ise Malatya halkının davranıyıdır. Şöyle ki: Koskoca bir şehir, Kadir’in Mercedes hayalini her yönüyle sahiplenmiş şekilde yaşadı yıllarca.

Mercedes Kadir kendi dünyasında, bacaklarının altındaki otomobille yaşamıştı. Kadir, trafik ışıklarında duruyordu, arabasını park ediyordu, diğer araçlar trafikte ona yol veriyordu, ona göre parkediyordu. Bütün şehir o “Mersedes”in farkında yaşadı.

Mesela Kadir sopasını Mercedes servisine götürdü;, ustalar bütün ciddiyetleriyle arızaları anlattı. Bir teknisyen sopaya teyp taktı, bir diğeri aynasını, armasını yeniledi.

Trafik polisleri yanlış yere park ettiğinde ya da ‘çok hızlı gittiğinde’ Kadir’e ceza yazdılar. Bazen araç muayeneye gönderdiler! Bir koca şehir; Malatya, Kadir’in hikayesini onunla birlikte yaşadı. Onun için başın sağolsun Malatya.

Bu arada sosyal medya üzerinde bir değerlendirme dikkat çekiyor: “Bir ‘deli’nin sopasına göre yaşayan şehirlerin, sopayla, sapanla, satırla birbirlerini kovalayan şehirlere dönüşmesini gördükçe bu hikaye çok hoş gelir insanın kulağına. Anlarsınız umarım.”

Dönelim Kadir’e. Bir gün Mersedes Kadir aracı arızalandı diye oto sanayiye yollanır. Usta “arabanın yani sopanın arızasını söyler ve bırakması gerektiğini ancak 3 günde tamir olacağını söyler. Mersedes Kadir çaresiz bırakır sopasını ve 3 gün sonra gelir. Usta daha işinin bitmediğini, bir gün sonra gelmesini dile getirir.

Mersedes Kadir bu şekilde 2 hafta boyunca gider gelir.

Bir gün yine gider oto sanayiye ama usta işinin daha bitmediğini söyler yine. Mersedes Kadir bu defa sinirlenir artık ve “yap şu arabayı 2 haftadır eve yürüyerek gidip geliyorum!”

Onlara uzaktan güldük, şaşırdık. Onlar birer çocuk olarak yaşayıp gittiler, gidiyorlar. Bütün “delilerin” başı sağolsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz