Marka marka 2024 Mayıs otomobil satışları

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı nisandan sonra da mayıs ayında da küçülme rakamıyla kapandı. 7 Temmazda devreye girecek GSR II zorunluluğunun beslediği kampanyalar mayısı ayakta tutan en önemli faktörlerdi. ÖTV’siz satışların geri dönmesi ve canlanmaya başlayan filo satışları da 80-90 binlerdeki beklentilerin aşılmasına destek verdi. Otoajanda.com analistlerine göre 2024 Mayıs otomobil satışları hafif ticarilerle birleşince haziran için de ortalalarda seyredeceği izlenim verdi.

100 bin adet olarak gerçekleşen pazarda oto fiyatlarındaki düşüş en dikkat çeken konu oldu. 950 bin TL’den fiyatlanan bir B HB modelin 850 binden satılması, 1.2 milyon TL’den fiyatlanan bir sedanın 1 milyon TL’den satılması mayıs ayında rastlanan fiyatlandırmalar olarak akılda kaldı.

Gelelim markaların karnesine.

Toplamda Fiat, 58 bin adetin üzerindeki satış rakamıyla en çok satan marka konumunda. 53 bin adetlik satışıyla Renault ikinci sırada. Bu iki marka yarışı açık ara önde götürüyor.

Üçüncülük 37 bin adetle Ford,

dördüncülük ise 35 bin adetle Volkswagen marka binek ve hafif ticari araç markalarına ait.

Elektrikli oto satışlarına damga vuran iki markadan Togg‘un 5 aylık satışları 12 bin yaklaşırken, Tesla satışlarının 412 adette kaldığı dikkat çekiyor.

Yılın ikinci yarısında devreye girecek düzenlemeler, yeni modeller pazarı 1 milyon adetlere taşıyabilecek mi?

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.