Marka marka otomobil satışları (EYLÜL 2020)

VW-Golf-GTI

Pandemi salgınının etkileri giderek azalıyor. İkinci dalga yasakları başlasa da insanlar yeniden evlerinden çıktı ve araç almaya başladı. Fabrikalar da üretime geçti. Henüz düşük kapasiteli üretim nedeniyle, talep tam olarak karşılanamıyor ama Avrupa eylül ayında büyüme  trendini sürdürdü. Peki böylesine karışık bir ortamda hangi otomobil markası kaç adet otomobil sattı? Marka marka otomobil satışları (EYLÜL 2020)

 

Avrupa ülkelerinde 2020 yılı 9 aylık otomobil satışları açıklandı. En büyük atak İngiltere’de. Bir önceki haberimizde ülke ülke otomobil satışlarını haber yapmıştık. Sırada marka marka satışlar var. Marka satışlarına baktığımızda Dacia, Skoda gibi geniş kesimlere hitap eden markaların yükselişe geçtikleri görülüyor. İlk 10 içinde üç premium markanın yer alması da pandamı sonrası tüketicilerin eğilimini gösteren bir başka ipucu diyebiliriz.

 

En büyük pazar İngiltere oldu ama en çok satan marka Alman. VOLKSWAGEN satışları eylül ayında 125 bin adeti geçti. VW, Avrupa’nın en büyüğü olmaya devam etti. 2019 yılı eylülünde Volkswagen satışları 118 bin adetin biraz üzerindeydi.

 

İkinci sırada MERCEDES satışları geliyor. Türkiye’de vergi sistemi nedeniyle ilk 10 içine giremeyen Alman premium marka, Avrupa’da 85.273 adetlik satışla ikincilik basamağında. Mercedes, 2019 yılı eylülünde 90 bine yakın araç satmıştı. Bu yıl düşüşte.

Üçüncülük Fransız RENAULT satışlarında. Eylülde 83.991 adet Renault marka araç satıldı. Renault 2019 yılına biraz kan kaybetti: 2019 eylül satışı 85 bin idi.

Otomobil satışları sıralamasında dördüncü sırada FORD geliyor. Eylül ayında Ford satışları 79.433 adet oldu. 2019 yılı eylül satışı 83 bin adetin üzerindeydi.

Fransız PEUGEOT Avrupa’da eylül ayında 76.117 adetlik satış yaptı. Bu rakamla en çok satan 5. marka oldu.

Altıncı sırada TOYOTA geliyor. 73 bir adetlik eylül astışı onu bir çok Avrupalı markanın da önüne geçirmiş durumda. Bu satışlarda Türkiye’de üretilen Corolla ve C-HR modellerinin payı bulunuyor.

7. sırada Alman BMW satışları yer alıyor. Premium markanın eylül satışları 68.634 adet.

Otomobil satışları listesinde sekizincilik SKODA ‘nın. Eylülde 65 bin adete çok yakın Skoda satıldı. 2019 yılına göre satışlarını artıran nadir markalardan. Bu hızla Skoda Süper üretimi Türkiye’ye beklenenden daha önce geri dönebilir.

Avrupa liginin dokuzuncu sırasında bir başka premium Alman marka AUDI bulunuyor. Eylülde Audi satışları 61 bin adetin üzerine çıktı.

OPEL /Vauxhall otomobil satışları sıralamasında 10. sırada bulunuyor. Fransız PSA kanatları altındaki Opel, kâr etmeden ve büyük kan kaybıyla yoluna devam ediyor. Türkiye’de yeni Corsa’nın da etkisiyle satışlarını artıran Alman marka için; önümüzdeki dönem cevaplanacak pek çok soru var: Opel’in 2019 yılı eylül ayı satışları 81 bin adetin üzerindeydi.

İlk 10 içine giremeyen ama dikkat çeken otomobil markalarını da anlatalım. Örneğin DACIA, yüzde 33 gibi çok önemli bir büyüme yakaladı Eylül ayı satışlarında. 2019 yılında 32 binlerdeki satışları 43 bin adeti geçti.

FIAT satışları 49 bin adetten 53 bin adete yükseldi. PSA Grubu ile kısa süre sonra yüzde 50 – 50 evliliğe hazırlanan marka, yükseliş trendi ile ortaklığa havalı girebilir.

HYUNDAI satışları düşüşte. 2019 yılı eylül ayında 52 bin adete yakın satılan Hyundai marka araçların sayısı, bu yıl aynı ayda 49 binlere düştü.

Koreli diğer kardeş KIA ise satışlarını artırıyor. 2019 eylül satış rakamı 50 bin olan Kia, bu yıl bu rakamı 52 bine yaklaştırdı.

 

Önceki İçerikİDO’nun yeni yakıt tedarikçisi Petrol Ofisi oldu
Sonraki İçerikMercedes C Serisi Estate için 0,69 faizli 305 bin TL kredi teklifi
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz