Uzaya giden Tesla’nın amortisörleri Türkiye’den

Dünya otomotivinde Türk şirketlerin gücü Avrupa ve küre sınırlarını aştı. Hava yastığı, trim, direksiyon mili, bağlantı elemanları derken Türkiye’de üretilen amortisörler geçtiğimiz ay uzaya gönderilen Tesla ile yörüngeye oturdu.

Otomotivin en son ve en ünlü isimlerinden Amerikalı Elon Musk, elektrikli otomobili Tesla S Konsept için dikkat çekici bir etkinlik gerçekleştirdi. 2020 yılında üretilecek 2.9 saniyede 0’dan 100 km’e hıza çıkabilen yeni elektrikli modeli Tesla S konseptini, direksiyona bir manken astronot yerleştirerek, Mars’a gönderdi.

Tarihe geçen bu tabloya Türkiye otomotiv yan sanayinin de “eli değdi”. Dünyanın önemli otomotiv tedarik üslerinden biri olan Türkiye, bu araç ile uzaya amortisörden bağlantı elamanlarına bir çok parçayı tedarik etti. Türkiye otomotiv yan sanayi uzaya taşınan rekabete sessiz sedasız omuz verdi.

Tesla Roadster Consept’te Made in Turkey parça

Türkiye’de üretilen amortisörlerin, vida-conta gibi bağlantı elemanlarının kullanıldığı Tesla Roadster, uzaya Space X ile taşındı. Bu kozmik etkinlikle dünyanın en ünlü otomobillerinden biri haline gelen Tesla Roadster Consept’in üzerinde Türkiye’de üretilen otomobil parçaları yer alıyor. Dünyanın tüm devleri için parça üreten Türk yan sanayiciler, Tesla’nın da ana tedarikçileri arasında yer alıyor.

Maysan Mando fabrikası araçlar için amortisör üretiyor.

OTOAJANDA.COM’a konuşan Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk, “7 milyar dolar ciroya sahip Mando Grubu, Tesla’nın otonom araçlarının en önemli tedarikçilerinden. Uzay’a gönderilen Tesla’nın 4 amortisörünü de Mando üretti. Türkiye’deki fabrika dahil 24 ayrı Mando fabrikasında Mars’a giden Tesla aracı için amortisör ve diğer fren parçaları için gereken parçalar üretildi ve Amerika’da Mando fabrikasına gönderildi. Maysan Mando olarak biz amortisörün önemli komponentlerinden biri olan milini ürettik” dedi.

Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk

Ayrıca yılda 6 milyon adet amortisör üreten Maysan Mando’nun dünyadaki 24 kardeş tesisinde üretilen 24 değişik parça da uzaydaki Tesla’ya yerleştirildi. Bunlar esas olarak aracın otonom özelliklerini kontrol eden algılayıcıları ve fren sistemleri gibi en can alıcı yerlerinde görev yapıyor.

Bir Çukurova şirketi

Bu arada Maysan Mando’nun Mehmet Emin Karamehmet’e ait bir Çukurova Holding ile Koreli Mando şirketinin ortaklığı olduğunu hatırlatalım. Türkcell, Dijitürk, Akşam Gazetesi, Show TV ve BMC gibi bir çok göz önü şirketine TMSF tarafından el konulmuş olan Çukurova Grubu, Maysan Mando ile yol almaya devam ediyor. Dolayısıyla Tesla’nın uzay yolculuğunda Karamehmet’in şirketinin de rolü oldu.

Maysan Mando Bursa’daki fabrikasına üretim yapıyor.

Yerli otomobilin elektrikli direksiyonunu da üretecek

Türk Kore ortaklığı Maysan Mando, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli direksiyonu üretmek için 120 milyon dolarlık yatırıma başlıyor. Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk, “Türkiye şu anda yerli otomobilin yüzde 80’ini yapacak altyapıya sahip. Projemizle bu oran yüzde 85’e çıkacak” şeklinde konuştu.

Son yıllarda yaptığı yatırımlarla cirosunu iki katından fazla artıran Maysan Mando bu yıl 400 milyon TL ciroya ulaşarak Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasına girmeyi hedefliyor.

Maysan Mando amortisör üretiyor. İki yıl sonra ise elektrikli direksiyon mili de üretecek.

350 milyon dolarlık  cari açık kapanacak

Güney Koreli Mando, elektrikli direksiyon üretimi için de fabrika lokasyonunu Türkiye olarak belirledi. Sadece Maysan Mando tarafından üretilecek elektrikli direksiyonlar buradan tüm dünyaya ihraç edilecek. Önümüzdeki günlerde detayları açıklanacak projede fabrika yatırımı TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSB)  ya da Bursa’da olacak.

Proje ile elektrikli direksiyonda Türkiye’de ilk yerli üretici olacaklarını açıklayan Genel Müdür Yücetürk, “Şu anda Türkiye’de kullanılan tüm elektrikli direksiyonlar Çek Cumhuriyeti ya da Polonya’dan geliyor. AB’ye ihraç edilen tüm araçlarda bu sistem zorunlu. 120 milyon dolar yatırım bedeli olan bu fabrika ile 350 milyon dolarlık cari açığı kapatmış olacağız” dedi.

Yerli elektrikli direksiyon tedariği için bazı ana üreticilerle anlaşmaların imzalandığını birçoğu ile de görüşme halinde olduklarını belirten Yücetürk, 2019’a kadar yatırımın tamamlanmış olacağını dile getirdi.

Yücetürk 2019 sonunda ilk sevkiyatın Hyundai Assan’a yapılacağını da açıkladı.

Polonya’nın üretimini, Türkiye’ye getirdi

Maysan Mando’nun, Polonya’da üretilen bütün amortisör ürünlerini de Türkiye’ye transfer etme kararı aldığını açıklayan YüceTürk, “Audi, Mercedes ve BMW ve GM’in oradaki ürünlerini Türkiye’ye getirip, buradan ihracatını yapacağız” dedi.

Maysan Mando kimdir?

Türkiye’de Bursa OSB içinde TOFAŞ’A çok yakın bir alanda üretim yapan şirket, amortisör üretiyor. Bütün otomotiv şirketlerine amortisör tedarik eden Maysan Mando, önemli sayıda ihracat ta gerçekleştiriyor.

Şirket, Kore’nin üçüncü büyük sanayi grubu Mando’nun kanatları altında. Dünyada 24 tesiste otomotiv için parça üretiyor. Şirket, 1969 yılında Maysan adıyla Türkiye’de amortisör üretimi yapan ilk şirketlerinden biri olarak kurulduktan sonra,  1997 yılında Güney Koreli Mando Corp. ile yapılan yüzde 50 ortaklık anlaşmasıyla Maysan Mando adını aldı. 70’den fazla ülkeye ihracat yapan Maysan Mando, Tofaş, Ford Otosan, Renault gibi dünya devi otomotiv firmalarının yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin amortisörlerini de üretiyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.