Martta söyledi, temmuzda devraldı

Ali Kibar, sermaye artırımına katılmayarak hisselerini azalttığı Hyundai Assan’da geri döndü. Otomotiv Sanayii Derneği OSD verilerine göre son olarak yüzde 10’a inmiş olan Kibar Holding hisseleri, yeniden yüzde 30’a yükseldi. Yeni hisse alımı için yaklaşık 75 milyon dolar ödeyecek olan Kibar, böylece yükselen Hyundai dalgasına doğru yeniden yelken açtı.

 

Kibar’ın 1997 yılında Hyundai’yi ilk denizaşırı yatırıma ikna etmesinden sonra hisseler yeniden yükselişte. 1997-2007 tarihleri arasında yüzde 50-50 payla yoluna devam eden ortaklık, o tarihten sonra Koreli ortak lehine artıya geçmişti. Kibar, Sabancı ve Anadolu gruplarının Toyota ve Honda ile yaşadığı ayrılıkların kapısından dönerek, yeniden payını artırıyor.

Son olarak 1.1 milyar liralık yatırımla yeni i10 modelinin üretilmeye bşalandığı İzmit Ali Kahya tesislerinde son kapisite 200 bin adete yükselmişti. Halen i10 ve i20 modelinin üretildiği tesiste, üçüncü bir B MPV modelinin üretiminde de geri sayım ve karar aşaması sürüyor.

Aynı zamanda i20 modelini de yenileyecek olan tesis, bu şekilde ihracata yüklenerek, kârını artıracak.

 

SESSİZ SEDASIZ

Daha önceki hisse devirlerini de sessiz sedasız yaşayan ortaklık, son defasında da değişim sürecinde sessizliğini korudu.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, 2010 yılında i20 yatırımı sonrası sessiz sedasız yüzde 10’e gerileyen payını, yeniden yüzde 30'ı çıkarttı.

İlk kez mart ayında Cenevre’de hisseleri geri alacağını açıklayan Ali Kibar, şimdi hedefine ulaştı.

 

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “Hisseleri geri aldım. Zaten teknik bir durumdu. Ödemeler devam ediyor. Vadesi gelince tamamlanmış olacak" açıklamasını yaptı.

i10 yatırımının Hyundai Assan'a büyük güç kattığını ve ihracatın çok iyi gittiğini belirten Kibar, daha sonra şöyle devam etti:

"Bu yıl inşallah yıllar sonra ilk kez kara geçmiş olacağız. İşler iyi gidiyor, i10 Avrupa'da çok tutuldu, yeni i20 geliyor. 8 yıl sonra yeniden kar edeceğiz. Hyundai Assan 1997'den sonra tarihinde ikinci kez kârla tanışacak. 2005 yılında bir kez kâr etmişti."

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.