Mayıs 2022: Avrupa’da otomotiv çıkmazı sürüyor

Çip krizi, hammadde, tedarik sorunu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali derken otomotiv sektörünün üzerindeki kara bulutlar etkisini sürdürüyor. Otomotiv firmaları üretimlerini sınırlandırırken; araç fiyatlarının artışı ve bulunabilirlik gibi sorunlar pazara ve tüketiciye yansıyor. Özellikle döviz kurunun etkisiyle Türkiye’nin etkilendiği bu hareketsizlik, 2022 yılının Mayıs ayında Avrupa otomotiv pazarındaki çıkmazı da devam ettiriyor.

Avrupa otomobil pazarı, geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre yüzde 12,5’lik bir daralma gösterdi ve satışlar 948 bin 149 adet seviyelerinde kaldı. Bu rakam geçen yıl 1 milyon adedin hemen üzerindeydi. İlk 5 aylık döneme bakıldığında ise Avrupa pazarı, gerçekleşen 4 milyon 531 bin 598 adet araç satışıyla yüzde 12,9’luk bir küçülme yaşadı.

Avrupa’daki daralma ile otomotiv üretiminde yüzde 16 düşüş yaşayan Türkiye’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6’lık bir düşüş yaşandı. Mayıs ayı sonu itibariyle 214 bin 148 adet araç satışı gerçekleşen Türkiye otomobil pazarı, Avrupa’da 6. sırada yer aldı.

Avrupa’daki daralma otomobil üretimini vurdu, fabrikaları ticariler sırtladı

11 ayın üzerine tekdüzelik devam ediyor

Geçtiğimiz aylarda İtalya gibi önemli pazarlar daha düşük bir seyirde kan kaybetmeye devam ederken; İzlanda gibi hacim olarak daha küçük olan pazarların büyüme oranları yine yükselişte.

2022 Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre en fazla düşüş gösteren pazarlar sırasıyla;

  • yüzde 33,2 ile Litvanya,
  • yüzde 24 ile Avusturya,
  • yüzde 23,5 ile Portekiz oldu.

Geçen yılın aynı ayına göre en fazla büyüme gösteren pazarlar ise sırasıyla;

  • yüzde 65,9 ile İzlanda,
  • yüzde 35,2 ile Bulgaristan
  • yüzde 24 ile Romanya oldu.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.