Mayısta satılan Temsa nereye koşuyor?

Sabancı Grubu’nun sürpriz yaparak devrettiği Adanalı Temsa, yeni patronla adını bankalarla masaya oturarak duyurdu. Yönetim kurulu başkanlığını Rukiye Ünver’in yaptığı True Value Capital Partner’s tarafından satın alınan Temsa; borçlar için bankalarla görüşmelere başlamış.

Finans Gündem’in kulis haberine göre Temsa’yı satın alan Rıfkı Enver Ünver’in şirket borçları için bankalarla yapılandırma görüşmelerine başlanmış. Borçların yeniden yapılandırılması için bankalarla geçtiğimiz hafta bir toplantı düzenlenmiş.

Bankaların yeniden yapılanma isteğine olumlu yaklaşmadıkları da haberin detayı olarak veriliyor.

Temmuz ayında göreve başlayan Ford Otosan ve STFA kökenli  Temsa CEO’su Aslan Uzun, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Temsa’nın bir fon mantığı ile alınmadığını; şirketin kâra geçirilip, 5 yıl sonra elden çıkarılması yaklaşımına sahip olmadıklarını söylemişti.

Türkiye son yıllarda Ülker, Doğuş Holding gibi ekonominin önemli şirketlerinin borçlarının yeniden yapılandırıldığına tanık oldu.

Temsa satışı mayıs ayında yapılmıştı

Sabancı Holding, Temsa satışıyla ilgili KAP’a şu açıklamayı yapmıştı:

“Şirketimiz portföyünde yer alan 102.308.216,34 TL nominal değerdeki 10.230.821.634 adet TEMSA ULAŞIM ARAÇLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.’ne ait hisse senetlerinin tamamı; 182.693.243,46 TL bedelle; True Value Capital Partner’s şirketine 30.05.2019 tarihinde satılmış; satış işlemi tamamlanmış, satış bedelinin tamamı tahsil edilmiştir.

Satış anlaşmasına göre 825 milyon TL şirket değeri üzerinden borç ve nakit düzenlemeleri yapıldıktan sonra; 375 milyon TL hisse değeri karşılığında devir gerçekleştirildi.” 

Temsa’yı satın alan True Value Capital Partner’s Ltd ise satın alma işleminden sadece iki ay önce; 29.03.2019 tarihinde 100 bin İsviçre Frangı sermaye ile İsviçre Lozan’da kuruldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.