Mazda RX-7 Vision konsept ile geri dönüyor

Mazda, rotary spor aracı konseptini Tokyo’da tanıttı.

Mazda RX-VISION’da ileri nesil SKYACTIV-R rotary motor görev alıyor.

Şirket, markanın ismiyle özdeşleşen motorda yeni bir potansiyel görüyor

Mazda Motor Corporation Mazda RX-VISION’u bugün Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Bu spor araç konsepti, şirketin meydan okuyucu ruhunu belki de en iyi yansıtan aykırı teknoloji ileri nesil SKYACTIV-R rotary motorunu kullanıyor.

MAZDA RX AİLESİNİ GENİŞLETECEK

Mazda RX-VISION

RX-VISION modeli, dengeli ön motor ve arkadan çeker sistemi ile sadece Mazda’dan gelebilecek bir gelecek “vizyonunu” yansıtmayı hedefliyor.

Rotary motorlar, üçgen rotorların dönüş hareketiyle güç üretmeleri anlamında benzersizler (geleneksel otomobil motorlarındaki karşılıklı pistonlardan farklı olarak).
Mazda, ilk kez 1967’de Mazda Cosmo Sport 110S ve daha sonra diğer modellerle birlikte rotary motor gücünü ticarete döktü. Bunlardan en başarılısı, 1978 ve 2002 yılları arasında 800,000’den fazla üretilen ve en çok satan rotary motora sahip araç olma başarısını gösteren Mazda RX-7 oldu.

Sürekli olarak güç, yakıt ekonomisi ve dayanıklılığı geliştirmeye çalışan Mazda, 1991 yılında Mazda 787B modeli ile Le Mans 24 saat yarışını rotary motorlu bir araç ile kazanan ilk ve tek şirket oldu.

Şu anda seri üretimde herhangi bir rotary model olmasa da, Mazda AR-GE faaliyetlerinden vazgeçmedi. Şirket, müşterileri için geleneklere baş kaldıran teknoloji ve direksiyon başındayken benzersiz SKYACTIV deneyimini sağlamaya olan bağlılığını ifade etmek için, ileri nesil rotary motor olarak SKYACTIV-R etiketini seçti.

Mazda Başkanı ve CEO’su Masamichi Kogai, “Bugün Mazda standında tanıttığımız vizyon hakkında sizlerle konuşmak için sabırsızlanıyorum. Mazda, müşterileriyle özel bir bağ kurmak ve onların tek markası olmak için yeni hedeflere doğru ilerlemeye devam ediyor.”

Tokyo Motor Show 30 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.