Mazda’nın kozu yeni 2 mi olacak?

 

Bu yılın sonu küçük otomobillerin yılı oldu. Özellikle 2015 yılı başında Türkiye otomotiv pazarının büyük dilimi küçük otomobiller segmentinde büyük kavga kopacak. Bir yanda Ford Fiesta, VW Polo, Peugeot 208 gibi mevcutlar, öte yanda ise Opel Corsa, Hyundai i20, Skoda Fabia gibi yenilenerek gelecek olanlar.

Şİmdi bunların arasına bir yeni daha katılıyor. Mazda, bu ay sonunda yeni Mazda2 modelini vitrine çıkarıyor. Uzakdoğu'da önemli satışlar hedefleyen yeni Mazda2, Avrupa yollarına önümüzdeki nisan-mayıs aylarında katılacak.

Sedan versiyonu da bulunacak modelin bu karoserlisi sadece Tayland pazarında satılacak. Japon markanın yeni motorlarının SkyActive teknolojisiyle görev yapacağı yeni Mazda 2'nin ölçülerine gelirsek; aracın uzunluğu 4.320 mm. Genişliği aynadan aynaya 1650 mm ve yüksekliği de 1495 mm. Aks aralığı olarak 2570 mm'ye sahip olacak yeni Mazda2, bu sayede sınıfının geniş iç mekanlarından birini sunacak. 

Türkiye'ye ithal edilip edilmeyeceği belli olmayan Mazda2 sedanın bagaj büyüklüğü için 410 lt olacak.

 

YENİ MAZDA 2 TÜRKİYE'YE GELECEK Mİ?

 

Peki yeni Mazda2 Türkiye'ye ne zaman gelecek? Opel Corsa, Hyundai i20, Skoda Fabia, VW Polo derken, küçük otomobiller olarak tanımlanan B segmentindeki 'büyük kavgaya" Mazda'nın küçüğü de yenilenerek katılacak mı?

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul ile konuştuk. 

 

Yurdakul, Otoajanda'ya yaptığı açıklamada, asıl kozlarının başka bir model olacağına dikkat çekerek, şunları söyledi:

 

" Yeni Mazda2'nin rekabete gireceği segmentte büyük kavga yaşanıyor. Daha da yaşanacak. Bizim oradaki rekabette şansımız zayıf. Yeni Mazda2'nin dizel otomatiği yok. Yeni araç Avrupa'ya nisan-mayıs gibi gelecek. Biz ilk partide ithal etmeyi planlamıyoruz. Mazda3 modelinde dahi yeterli ürün tedarik sorunumuz var. Ne getirebilirsek satılıyor. Yeni Mazda2'nin sedan versiyonu sadece Tayland pazarı için üretiliyor. TÜrkiye'de  B sedanın şansı olabilir. İsteyeceğiz. Modelin dizel otomatik versiyonunun olmaması handikapı var." 

MAYISTA TÜRKİYE'YE GELECEK AMA SATIŞ AMAÇLI DEĞİL

Bu arada yeni Mazda2, sergilenmek amacıyla nisan sonunda başlayacak İstanbul Autoshow'a gelecek. İstanbul Otomobil Fiarı'nda Mazda standında sergilenecek modelin sedan versiyonun itlahi içinse karar görüşmeler sonrasına kalmış durumda.

Çünkü Mazda'nın giderek büyüyen kompakt SUV segmentinde yeni bir sürprizi var.

İlk kez Los Aneles Autoshow'da gösterilecek yeni CX-3 modeli tüm dünyada önemli satışlar için geliştirildi. 

Dizel-otomatik ve 4×4 seçeneği bulunacak yeni Mazda CX-3, hızla büyüyen bu segmentteki güçlü oyuncu olarak yollara çıkması bekleniyor.

 

 

 

 

Önceki İçerikAlmanlara göre en sağlam kompakt
Sonraki İçerikTürkiye’nin en ucuz yeni otomobilleri
OTOAJANDA HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz