Melez modası

VW-Golf-GTI

 

Benzinli ve elektrikli motoru olan hibrit yani melez araçlarda Özel Tüketim Vergisi‘nin (ÖTV) indirilmesi ve bu çevreci teknolojinin daha fazla tüketici tarafından tanınması satışları patlattı. Hibrit araç satışları yılın ilk 5 ayında, 2016’nın toplamını geçmeyi başardı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği‘nin (ODD) verilerine göre, Ocak-Mayıs döneminde 1.106 adet hibrit satışı gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde hibrit satışları sadece 266 adetti. Böylelikle hibritlerin satışı 4’e katlanmış oldu. 2016 yılı genelinde de 1.038 adet hibrit satılmıştı.

Kia Niro

Hibrit satışlarında ilk sırayı Toyota‘nın Sakarya fabrikasında üretilen C-HR modeli aldı. Tüketicilerin hibrit otomobil satın alma eğiliminin artması, yeni modellerin birbiri ardına yollara çıkmasını sağladı. K

ia, düşük yakıt tüketimiyle Guinness Rekorlar Kitabı‘na giren modeli Niro‘yla hibrit rekabetine girerken, Toyota C-HR‘ın yanı sıra yenilenen Yaris ve Auris‘in hibrit versiyonlarını müşterilerle buluşturdu. Hyundai de bu hafta IONIQ‘ın satışına start verecek.

Hyundai Ioniq

2017’yi ‘hibrit yılı’ olarak ilan eden Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama’nın CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Bu yıl yaklaşık 5 bin hibrit araç satmayı hedefliyoruz. Bunda en büyük pay C-HR olacak. Müşteriler kullanım keyfi, yakıt tüketiminden memnunlar.

http://otoajanda.com/hibrid-araclar-nasil-calisiyor/

 

Ayrıca ÖTV teşviği sayesinde 42 bin TL gibi bir fiyat indirimi olması nedeniyle de çok tercih ediliyor” dedi. Bozkurt, önümüzdeki yıllarda C-HR‘ın bulunurluğunun daha da artacağından hibridin payının yüzde 70-80’lere çıkacağının altını çizdi. Ali Haydar Bozkurt, 2020 sonrasında toplam Toyota satışlarında yarıdan fazlasını hibritlerin oluşturacağını ekledi.

Toyota C-HR

ÖTV teşviği

Hatırlanacağı üzere geçen yılın Ekim ayında elektrik motoru 50 kilovatı (KW) geçip motor silindir hacmi 1.800 cc’yi aşmayan binek otoda ÖTV oranı yarı yarıya düşürülmüştü. Böylece  1.6 litre otomobillerle hibritlerin vergi oranı eşitlenmişti.

http://otoajanda.com/hibride-vergi-mujdesi/

 

http://otoajanda.com/gmin-eski-muhendisi-cinli-cheryye-hibrid-motor-sirlarini-verirken-yakalandi/

Önceki İçerikAdına Egea, Tipo, Neon dedi, 200 bini yakaladı
Sonraki İçerikEski ve yeni X3 arasındaki benzerlikler ve farklar
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz