Merakla beklenen Subaru elektrikli SUV’un adı ortaya çıktı

Subaru Evoltis koduyla geliştirdiği yeni elektrikli SUV modeli için belirlediği ismi sonunda açıkladı. Subaru’nun Toyota Motor Corporation ile işbirliği içinde geliştirdiği Batarya Beslemeli Subaru elektrikli SUV’un adı Solterra oldu. Subaru Solterra tam elektrikli araçlar için geliştirilen e-SUBARU global platform üzerine tasarlandı ve Toyota ile ortaklaşa geliştirildi.

Subaru elektrikli SUV’un adı Solterra olarak kondu ve 2022 yılı yaz aylarında Japonya, ABD, Kanada, Avrupa ve Çin pazarlarında satışa çıkması hedefleniyor. 11 Mayıs itibariyle Tokyo kaynaklı olarak yapılan açıklama Subaru’nun yeni modelinin adını ortaya çıkardı.

Subaru’nun tam elektrikli C segmenti SUV aracı olan “SOLTERRA”; Batarya Beslemeli
Elektrikli Araçlara (BEV) özel olarak tasarlanan ilk Subaru modeli oldu.

Bilinmeyen Subaru

Subaru Elektrikli SUV 2022

Aracın geliştirilmesinde işbirliği yapan Subaru ve Toyota, tecrübe ve bilgi birikimlerini tamamen yeni bir platform oluşturmak için bir araya getirmişlerdi. Yeni kompakt SUV üzerinde Subaru’nun uzun yıllara dayanan dört tekerlekten çekiş (AWD) teknolojisi ile Toyota’nın gelişmiş araç elektrifikasyon teknolojisi birleştiriliyor.

Subaru elektrikli SUV’un adı nereden geliyor?

SOLTERRA” ismi, latince “güneş” ve “dünya” anlamına gelen “SOL” ve “TERRA” sözcüklerinin birleştirilmesiyle ortaya çıktı.

Subaru bu ismin seçilmesi konusunda yaptığı açıklamada nelere dikkat ettiğini uzun cümlelerin yer aldığı bir dille anlattı:

“Subaru yeni elektrikli aracına bu adı, doğaya duyduğu minnettarlığı göstermek ve müşterileriyle birlikte doğayla uyum içinde yaşama biçimini daha da geliştirmek ve Subaru SUV araçların istenilen her yere gidebilme yeteneklerini tam elektrikli bir araçta sunma taahhüdünü yerine getirmek için verdi.”

“SOLTERRA”, SUBARU SUV araçlar, Ascent, Outback, Forester ve Subaru XV
model gamına katılacak.

Subaru Solterra konsepti Evlotis
Subaru Evoltis isimli konseptin adı Solterra oldu

Subaru 2020 yılı başında konuyla ilgili çalışmalarını ve Evoltis adını verdiği aracın ilk fotoğraflarını göstermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.