Mercedes A Sedan’a Çin işi büyüme hormonu

Mercedes A sedan 2018 model Çin’de üretime başladı. Pekin, yeni A Serisi’nin dünyadaki beşinci üretim yeri. Rastatt (Almanya), Kecskemét(Macaristan), Uusikaupunki (Finlandiya) ve Aguascalientes (Meksika)’da üretilen yeni A serisi Çin’de long versiyon olarak bantlardan inecek. Bu aslında Çin için de yeni bir durum; A-Serisi L Sedan, premium kompakt sedan segmentindeki ilk uzun şasi model oldu.

Yeni A Serisi’nin Mercedes’in Çin’de kısa süre içinde 2 milyon adetlik üretime geçişinin de temsilcisi oldu. 10 yıldır Çin’de BAIC Grup ile ortak üretim yapan Mercedes Benz; bu ülkede 2016 yılında 1. milyonuncu otomobili üretmesinin üzerinden bu yıl 2 milyonuncu aracı üretime aldı. Bu Mercedes markasının Çin’de hızlı yükselişinin de göstergesi. GLA ile birlikte, yeni A-Serisi Çin’de üretilen kompakt sınıf ailenin ikinci modeli.

Dingil mesafesi 6 santim daha uzun

Yeniden yeni A Serisi sedana dönersek; 2012’den beri üretilen üçüncü neslin yerine geçen 4. nesilde üretiliyor. A-Serisi L Sedan, Çinli müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış; Notchback modelinden 6 cm’lik daha uzun dingil mesafesine (2729 mm yerine 2789) sahip. ve sadece Çin pazarı için geliştirilmiş. A Serisi hatchback model Almanya, Macaristan ve Finlandiya fabrikalarında A Serisi Sedan ise Meksika ve Çin’de üretiliyor.

Mercedes Benz Otomobil Üretim ve Tedarik Zinciri Yönetim Kurulu Üyesi Markus Schäfer “Pekin’deki BBAC’da yeni A-Serisi L Sedan’ın bantlardan inmesiyle; yedi ay içinde, üç kıtada beş fabrikada üç yeni A-Serisi modelini ortaya çıkarmış oduk.” diyor.

Törende A-Serisi’nin üretildiği Almanya tesisinde 3D baskı ile üretilen bir direksiyon modeli de öne çıktı. Direksiyonda, çalışanların üretim bandında bir sonraki tesis için mesaj gönderebildiği bir ekran da bulunuyor. Pekin’deki ekip, böylece Meksika’daki meslektaşlarından gelen mesajları aldı.

Yeni A-Serisi, 2 Şubat 2018’de dünya prömiyerini yaptı; Mart ayında Cenevre Motor Show’da ilk kez sergilendi. Mayıs ayında Avrupa pazarında satışa başladı. Yeni A-Serisi, tamamen yeni MBUX multimedya sistemine sahip ilk Mercedes Benz modeli.

Volvo’dan sürpriz; ama bu stantta otomobil yok

Leave A Reply

Your email address will not be published.