Martı kanatları bu otomobilin fiyatını 1 milyon dolara uçurdu

Mercedes Benz 300 SL, Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz tarafından 1952-1953 yıllarında yarış otomobili olarak üretildi. 1955-1963 yıllarında da üretimi spor otomobil olarak bir devam etti. “Martı kanadı” şeklinde açılan kapılarıyla her zaman bir adım önde olan 300 SL, döneminin seri olarak üretilen en hızlı otomobiliydi.

Almanya, ikinci dünya savaşının getirdiği yorgunluk ile teknolojik olanaklarını kaybetmişti.  Bu sırada, otomobil dünyasında rekabet kızışmış ve en hafif araçlar ilgi görmeye başlamıştı.

Almanya da bu rekabette yerini almak istiyordu ancak sıfırdan bir aracı yapacak ne vakit vardı ne de olanakları… Bir otomobil üretilmesi gerekiyordu ve tek çıkış noktaları, eski üretimlerin en iyi parçalarının bir araya getirilmesi olacaktı.

Ve, güç bela eski parçalarla üretilen otomobil de Mercedes Benz 300 SL oldu. Mercedes Benz modelleri tarihinde önemli bir yere sahip olan modelin, nadir bir örneği ise; 22 Şubat 1957’de fabrikadan sevk edildi ve aynı yılın Mart ayı başlarında, aracı 1981’e kadar elinde tutan Belçika’daki birine teslim edildi.

300SL daha sonra, ikinci sahibiyle 22 yılını da İngiltere’de geçirdi ve Vancouver’e ithal edildi. İngiltere’de ikamet ettiği sırada, geçirdiği kapsamlı bir operasyon ile neredeyse sıfırdan üretilmiş.

Bu restorasyon sırasında, Mercedes Benz 300 SL tamamen çıplak metal haline geri sıyrıldıktan sonra orijinal Blaugrau rengine çevirilmiş. Restorasyonda ayrıca, bulunmaz hint kumaşı olan 15 inçlik fabrika jantları da gövde ile aynı renkte boyanıyor.

Buna ek olarak, iç mekanı yeniden döşenen otomobilin koltuk minderlerinde mavi-gri ekose kumaş kaplamalar kullanılmış. Minderler, koltuk sırtları, kapı panelleri, eşikler ve orta tünel üzerinde mavi deri ile entegre şekilde yenilenmiş.

63 yaşındaki Martı Kanat 300SL’nin standart 3.0 litrelik sıralı altı motoru yeniden inşa edildi. Ve dört ileri manuel şanzıman ile standart 3.64:1 oranlı bir arka diferansiyel yeniden bir araya getirildi.

Ayrıca Mercedes Benz 300 SL modelinin, bir dizi kaplama ve detayın yanı sıra bir motor bölmesindeki fren sistemleri, bujiler ve akü gibi yan parçalar da değiştirildi.

Baştan aşağı yenilenen nadir Martı Kanat 1957, Victoria, British Columbia, Kanada dışında kendisine yeni bir ev ve sahip arıyor. Mükemmel durumda görünen martı kanat kapılı otomobil, yayınlandığı açık artırmaya yedi gün kala 1.050,00 dolarlık en yüksek teklifi aldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.