Mercedes Benz, Rusya pazarından çekiliyor

Mercedes Benz, Rusya pazarından çekileceğini ve hisselerini yerel bir yatırımcıya satacağını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından otomotiv endüstrisinde büyük değişiklikler yaşanıyor. Bazı otomotiv üreticileri fabrikalarını kapatırken, bazıları da üretim sayılarını azaltmaya yönelik bir yol izledi. Dolaylı olarak, otomotiv endüstrisinde zaten var olan çip krizi ve tedarik gibi sorunlar da artış gösterdi. En son Rusya’daki fabrikasını kapatan Toyota‘dan sonra yeni bir hamle Mercedes Benz tarafından geldi.

Mercedes Benz, Rusya pazarına veda ediyor

Mercedes Benz, bugün yaptığı açıklamada, Rusya pazarından çekileceğini belirtti. Bunun yanı sıra, endüstriyel ve finansal hizmetler yan kuruluşlarındaki hisselerini yerel bir yatırımcıya satacağını ve böylece pazardan çıkan en son otomobil üreticisi olacağını söyledi.

Reuters’te yer alan habere göre, yerel yan kuruluşlardaki hisseler otomobil satıcısı zinciri Avtodom’a satılacak. Mercedes Benz E Serisi’nin üretildiği fabrikanın üretime devam edip etmeyeceği konusunda bir açıklama yapılmadı.

Mercedes Benz Finans Direktörü Harald Wilhelm, üçüncü çeyrek sonuçlarını sunarken, çekilmenin, grubun kârlılığı ve mali durumu söz konusu olduğunda, önceki çeyreklerde bildirilenlerin ötesinde başka önemli etkilere yol açmasının beklenmediğini söyledi.

Wilhelm ayrıca, “Çekilme ve satış işleminin nihai olarak tamamlanması, yetkili makamın onayına ve sözleşmede mutabık kalınan koşulların uygulanmasına tabidir” dedi.

Dünyanın sekizinci büyük otomotiv pazarı olan Rusya’da yıllık otomobil satışları 1.7 milyon ile 2.1 milyon adet arasında dalgalansa da gün geçtikçe azalmaya devam ediyor.

Renault, Hyundai, Volkswagen, Stellantis, BMW, Volkswagen, Mazda gibi firmaların Rusya’da otomotiv fabrikaları bulunuyor. Ancak, birçoğu üretimi askıya almış durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.