Mercedes-Benz Türk elektrikli otobüs için patent istedi

Otomobilde elektriklenme çalışmaları kadar, ticari araçlar ve otobüslerde de elektrifikasyon çalışmaları sürüyor. BU çalışmalar sadece ABD, Avrupa ve Çin gibi önemli merkezlerde değil, Türkiye’deki Ar-ge stüdyolarında da gerçekleştiriliyor.

Bu çalışmalardan biri Mercedes-Benz Türk Ar-Ge imzasını taşıyor. Mercedes-Benz Türk elektrikli otobüs testlerinde maliyetleri azaltacak yeni bir yöntem için patent başvurusunda bulundu.

MB Türk Hoşdere Ar-Ge Merkezi, elektrikli otobüslerin tavan bileşenlerinin testleri için yeni bir uygulama geliştirdi. Fikir, bir aracın 1 milyon km yol koşullarına denk gelen şartları sağlayan Hidropuls simülasyon ünitesinde kullanılacak.

Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi’nde bulunan ve bir aracın 1 milyon km yol koşullarına denk gelen şartları sağlayan Hidropuls test ünitesinde; otobüslerin dayanım testleri gerçekleştiriliyor.

Dinamik test standı ile ilgili başvurulan yeni buluş sayesinde; elektrikli otobüslerin tavan bileşenleri ve sistemlerinin çok eksenli yükleme koşullarında dayanım testlerinin yapılması sağlanıyor. Elektrikli otobüslerin geliştirilmesi sürecinde otobüs tavanında ilave bileşenler konumlandırılıyor.

Klasik çok eksenli simülasyon tablalarında yapılan testlerde; bileşenlerin gerçekte var olmayan çok büyük genlikteki yükleme koşullarına maruz kaldığı ortaya çıktı.

Bu doğrultuda patent başvurusu yapılan yeni buluş sayesinde; elektrikli otobüslerin tavan sistemleri için gerçek müşteri kullanım koşulları test ortamında simüle edebiliyor.

Gerçek yol testi yerine geçecek

Hidropuls ile yapılan testlerde, araç tavan sistemlerinin tasarım ömürleri ile ilgili sonuçlar 3 hafta gibi çok kısa sürede belirlenebiliyor. Bu sayede ürünlerin geliştirme aşamasında çok hızlı aksiyonlar alınabiliyor.

Patent başvurusu yapılan yeni buluşun tavan sistemi testlerinin bütün halinde geçekleştirilmesine olanak sağlaması sayesinde; maliyeti çok daha yüksek olan kötü yol pisti testlerinin gereksinimi de azaltılıyor.

Patent başvurusu yapılan yeni buluş; sadece tavan bileşenlerinin testinde değil aynı zamanda geniş yüzeyli, büyük geometrik ölçülere sahip farklı bileşen ve sistemlerin dayanım testlerinde de kullanılıyor.

Geliştirilen test metodu ile elektrikli araçların tavanındaki, bateri, yan agrega ve yakıt hücreleri tüplerinin taşıyıcıları ile bunlara ait yan paneller; bakım kapakları gibi tüm bileşen ve sistemlerin ömür testleri gerçekleştirilebiliyor.

Önceki İçerikMotobike İstanbul Motosiklet Fuarı 2022 bilet fiyatları
Sonraki İçerikİsotlar Motor İstanbul Motobike Fuarı için hazır
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz