Mercedes-Benz Türk, ihracatta da hızlı gidiyor

Dünyada kargo taşımacılığı hız kaybedecek beklentileri öne çıkıyor. Kargo şirketleri iş hacmi kaybı açıklamaya başladı. Buna karşın uluslararası taşımacılık için en önemli araçlara imza Mercedes Benz Türk 2023 yılında da hız kesmiyor.

Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Aksaray Kamyon Fabrikası ile Mercedes-Benz Türk Daimler Truck’ın en önemli üretim merkezleri arasında yer alıyor.

Şirket, 2023 yılı ilk çeyreğinde 3.030 adet kamyon ve çekicinin yanı sıra 883 adet otobüs ihraç etti.

MBT’nin en büyük ihraç pazarları başta Almanya, Polonya, İtalya, Fransa ve İspanya olmak üzere Avrupa ülkeleri olarak sıralandı.

Üretilen 2 kamyondan biri ihracata gitti

2023 yılının ilk çeyreğinde Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 6.515 adet kamyon ve çekici üretti. Üretiminin 3.030 adedini ihraç etti. Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 6’sına imza atan şirket, yılın ilk üç aylık döneminde ürettiği her 2 kamyondan 1’ini yurt dışına gönderdi.

Otobüs ihracatı da hız kesmeden devam etti

MBT, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ürettiği otobüslerin ihracatına da hız kesmeden devam ettiğini açıkladı. 2023 yılının ilk üç ayında üretim bantlarından çıkardığı 1.033 adet otobüsün 883 adedini ihraç etti.

Ürettiği otobüsleri ağırlıklı olarak aralarında Fransa, İtalya, İspanya, Polonya ve Almanya’nın olduğu Avrupa ülkelerine gönderdi. MBT, Türkiye’den ihraç edilen her 2 otobüsten 1’ine imza atarak, alanındaki en büyük güç konumunu sürdürdü.

Yeni E Serisi teknoloji dopingi ve Türkiye’ye özel motorla geliyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.