Mercedes-Benz ve Setra otobüsleri dünyaya Türkiye’den açılıyor

Mercedes-Benz ve Setra marka otobüsleri için gelecek, Türkiye’deki Hoşdere AR-GE Merkezi’nde şekilleniyor.

Türkiye yalnızca hafif ticari ve otomobillerin değil, kamyon ve otobüse kadar uzanan araç üretiminde önemli bir konumda yer alıyor. Otobüs üretiminde ülkemizde öne çıkan ilk isimlerden birisi de Mercedes-Benz Türk. İlk otobüs ihracatını 1970 yılında gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk; üretime başladığı 1968 yılından bu yana Mercedes-Benz ve Setra marka 17 farklı otobüs modeli üretti. Şu anda Hoşdere Otobüs Fabrikası, Mercedes-Benz ve Setra markalı 6 model, çeşitli versiyonlarıyla üretilip ihraç ediyor.

Mercedes-Benz ve Setra otobüsleri Hoşdere’de geliştiriliyor

Faaliyetlerine başladığı günden bu yana birçok önemli projeye imza atan Mercedes-Benz Türk, ilk kez 2009 yılında kurulan Hoşdere AR-GE Merkezi’nde yaptığı çalışmalarla otobüs dünyasında yenilikçi fikirlerin hayat bulmasını sağlıyor.

AR-GE Merkezi, tüm dünyadaki Mercedes-Benz ve Setra marka otobüslerin iç donanım, karoser, dış kaplama, elektrik altyapısı, teşhis sistemleri ve donanımsal dayanıklılık testleri için yetkinlik merkezi olarak çalışıyor.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere AR-GE Merkezi’nde faaliyet gösteren Test Bölümü, dünyanın farklı bölgelerinde hizmet verecek Mercedes-Benz ve Setra marka otobüsleri yol testlerini Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirerek otobüslerin yollara eksiksiz çıkmasını sağlıyor. En önemli örnekler arasında Kuzey Amerika pazarına özel olarak geliştirilen Mercedes-Benz Tourrider ve elektrikli şehir otobüsü eCitaro yer alıyor.

Endüstri 4.0 koşullarına uygun olarak donatılan Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi’nde kullanılan Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) ve Karma Gerçeklik (Mixed-Reality) teknolojileri; Daimler Truck global ağı içerisinde dünyanın dört bir yanında görev yapan AR-GE mühendislerinin eş zamanlı olarak çalışmasına olanak sağlıyor. Bu yöntem sayesinde, ilgili yöntem ile bugüne kadar tamamen dijital 20 bin parça geliştirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.