Mercedes’lere gerçek hayat sınavı

Mercedes-Benz Trucks, yol testi için 20 müşteriye tam elektrikli eActros çekici modeli teslim edecek. Bu müşterilerin her biri, 18 veya 25 tonluk elektrikli Actros’ların yıl boyunca gerçek operasyonlarda; günlük çalışma alanı içinde uygunluğunu test edecek. Mercedes 2021 yılına kadar şehirlerde dizel motorun yerine; sıfır emisyonlu ağır hizmet tipi kamyonların ekonomik olarak alınabilir hale gelmesini hedefliyor. Test araçları 10’ar müşterilerden oluşan iki aşamada toplamda iki yıl boyunca yollarda olacak.

Mercedes’in en yeni eActros teslim ettiği müşterisi TBS Transportbeton şirketi oldu. Mannheim merkezli şirket, yüksek kaliteli beton ve çimento üretimi ile tanınıyor. TBS’ye araç aktarımı bu Çarşamba günü Mannheim’da gerçekleşti. Sözde inovasyon filosunun ilk eActros’u, Eylül ayından bu yana bir müşteri için pratik deneme aşamasındadır. Projenin ilk safhasından sonraki araç el çarkları yılın sonuna kadar devam edecektir.

Mercedes eActros, çimento fabrikasına kül taşıyacak

Tek şarjla tüm gün yük taşıyacak

Her müşterinin çalışma alanı, eActros için özel bir set oluşturulması anlamına geliyor. TBS, Mannheim’daki kömür yakıtlı santralden uçucu külün, şehrin limanındaki çimento karıştırma tesisine taşınması için 25 tonluk versiyonu test ediyor. Uçucu kül, belirli çimento ve beton türlerinin üretimi için kullanılıyor. Taşınan ağırlık 10 tona kadar çıkabilirken güzergâhlar yaklaşık 7-8 kilometre uzunluğunda; ve tek bir sürücü tarafından tek vardiyada günde 8 kez tekrarlanıyor. Yolculuklar arasında aracı yeniden şarj etmeye gerek olmayacak. eActros, 200 km’ye kadar bir menzile ulaşabiliyor. 240 kWh kapasiteli lityum iyon piller enerji sağlıyor. Tam şarj 2 ile 11 saat (150 kW veya 20 kW) arasında sürüyor.

Kısa-yarıçaplı dağıtım operasyonlarında ağır hizmet tipi elektrikli çekicinin geliştirilmesi ve test edilmesi; Alman Çevre Bakanlığı ve Federal Ekonomik İşler Bakanlığı tarafından değişen derecelerde Concept ELV² projesinin bir parçası olarak destekleniyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.