Mercedes yeni Vito; elektrikli UBER araca hazır mıyız

İlk tamamen elektrikli premium MPV dünya tanıtımı yapıldı. Mercedes-Benz EQV, UBER başta olmak üzere turizm ve birçok alanda lüks insan taşımacılığında çıtayı bir hayli yukarı taşıyor. 405 kilometrelik menzili ve standart hızlı şarj fonksiyonu ile birlikte elektrikli (Vito) günlük kullanım için elektromobilite sağlayabilecek mi? İlk elektrikli lüks MPV (minibüs) ne zaman yola çıkacak, fiyatları ne olacak?

Mercedes Benz elektrikli van EQV; zeminin altına yüksek voltajlı akü takılması sayesinde tam yer kullanılabilirliği sağlayacak. Mercedes Benz’in tüm seride kullanmaya başladığı kullanıcıya duyarlı bağlanabilirlik özellikleri; MBUX ve EQ’ya özgü fonksiyonlarla bilgi akışı ve eğlence sistemleri bu sınıfta yeni bir boyuta taşınıyor.

eVito ve eSprinter modellerinin ardından Mercedes-Benz Vans özel ve ticari amaçlar için konumlandırılan ilk elektrikli aracını sunuyor. Mercedes-Benz Vans, konsept EQV’yi Mart 2019’daki Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk olarak tanıtmıştı. Şimdi Mercedes-Benz EQV’nin seri versiyonu 27.0 kWh / 100 km güç tüketimi ve o gr CO2 emisyonları ile yola çıkacak.

Mercedes EQ ailesinin yeni üyesi, emisyonsuz mobiliteyi, etkileyici sürüş yetenekleri ve yüksek işlevsellik ile birleştiriyor. Mercedes-Benz’in ilk tamamen elektrikli premium MPV’si Mercedes-Benz EQV, dünya prömiyerinin ardından IAA’da (12 – 22 Eylül) ilk kez halka gösterilecek.

405 kilometre menzile sahip yeni V serisi ve bir saatten kısa bir sürede yüzde 80 şarja ulaşabilen hızlı şarj batarya ile birlikte; Mercedes-Benz EQV, iç mekanlarda en yüksek konforu ve esnekliği sunuyor. Müşteriler ayrıca iki farklı tekerlek tabanı arasından seçim yapabilecek.

Kuzey İspanya’da Vitoria tesislerinde seri olarak üretilecek Mercedes Benz EQV, burada standart V-Class ve Mercedes-Benz Vito ile birlikte yer alacak. Müşteri talebi ile doğrudan esnek ve sinerjik üretim sağlanacak.

Mercedes-Benz EQV’nin elektrikli aktarma organı (eATS), ön aksın üzerinde, aracın dinamik ön ucunun altında, tamponda bir şarj bağlantısı barındırıyor. 150 kW güç çıkışına sahip. Elektrik motoru, sabit dişli oranına sahip şanzıman, soğutma sistemi ve güç elektroniği entegre ve kompakt bir ünite oluşturuyor. Güç, aracın tabanının altındaki bir lityum iyon akü tarafından sağlanıyor.

Ağırlık merkezinin düşük konumu EQV’nin kullanım özellikleri üzerinde olumlu bir etki sağlıyor. 160 km / s’ye varan azami hız ile araç şehir dışı yollarda hızlıca yol alabilmeye de imkan sağlıyor.

Standart olarak Mercedes-Benz EQV, su soğutmalı bir dahili şarj cihazıyla (OBC) donatılmış. 11 kW’lık kapasite, evde veya genel şarj istasyonlarında AC şarjı için uygun. 90 kWh kapasiteye sahip olan batarya, maksimum 405 km menzile ulaştırırken; bataryanın zeminin altındaki alana takılması, aracın iç hacmi üzerinde avantaj sağlıyor.

Mercedes-Benz EQV fonksiyonellik, değişkenlik açısından en yüksek standartları karşılamayı hedefliyor. Buna yönelik çok sayıda uygulama bulunuyor. Özel alanda, aileler, çok sayıda oturma yapılandırmasından yararlanırken; altı ayrı koltuk, Mercedes-Benz EQV’yi iş odaklı kullanımda da verimli hale getiriyor.

Konforlu ve özellikle sessiz bir sürüş deneyimi olan araç, insanların yüksek kalitede seyahat etmesi için; koltukların esnek kurulumu ile 7 ya da 8 kişilik bir düz oturma planına da dönüştürülüyor.

MBUX’un özellikle EQ için iyileştirilmiş durumda; yüksek çözünürlüklü, 10 inç medya ekranında, ana menüdeki EQ kutucuğu, belirli ekranlara merkezi bir erişim noktası görevi görüyor. Bunlar şarj akımı, kalkış saati, enerji akışı ve tüketim histogramını içeriyor. Medya ekranı ayrıca navigasyonu, sürüş modlarını ve Mercedes me Charge işlevlerini çalıştırmak için de kullanılabiliyor.

MBUX’un güçlü yönlerinden biri, “Hey Mercedes” anahtar kelimesi tarafından aktif hale getirilen, doğal dil algılayıcılı akıllı ses kontrolü. Ses kontrolü birçok bilgi-eğlence fonksiyonunu destekliyor. (hedef rota girişi, telefon görüşmeleri, müzik seçimi, mesaj yazma ve duyma, iklim kontrolü / aydınlatma gibi sayısız fonksiyon) Ayrıca MBUX, güçlerini aracın dışındaki Mercedes me App ile birlikte kullanıyor.

Mercedes Benz EQV sürücüleri varış yerlerini evden veya ofisten planlayabiliyor,  kalkış saatine girebiliyor ve iç mekanı uzaktan istenen sıcaklığa getirebiliyor. Akıllı iyileşme ve farklı sürüş modları sayesinde maksimum menzil elde edilebiliyor.  Teknik çalışma aralığının en yüksek düzeyde kullanılmasını sağlamak için, Mercedes-Benz EQV ayrıca hareket halindeyken pillerini de şarj ediyor.

Hızlanırken veya fren yaparken mekanik dönme elektrik enerjisine dönüştürülüyor ve yüksek voltajlı aküyü şarj etmek için kullanılıyor. Sürücü direksiyonun arkasındaki kulakçıkları kullanarak verimlilik seviyesini de etkileyebiliyor. Soldaki kulakçık verimliliği arttırırken, sağdaki düşürüyor. F1 tarzı şanzıman kullanımı gibi.

Otomatik olarak etkinleştirilen ECO modu, sürücünün mümkün olan en iyi verimi elde etmesine yardımcı oluyor. Akıllı güvenlik yardım sistemleri (radar ve kamera) tarafından sağlanan navigasyon verileri, yol trafik işareti tanıma ve bilgileri bir araya getirerek kullanım verimliliğini arttırıyor. Örneğin yakında hız düşmeyi gerektiren tabela varsa araç hızını buna göre düşürmeye odaklanabiliyor.

EQ optimizasyonlu navigasyonla birlikte menzil için yeterli şarj istasyon takibi yapılabiliyor. Böylece bir şarj istasyonu kaçırılsa bile diğeri için hemen yeni rota oluşturuluyor. Ayrıca, menzili en üst düzeye çıkarmak için araç parametrelerini optimize eden E+ sürüş modu da bulunuyor.

Mercedes me Charge dünyanın en büyük şarj ağına erişim sağlıyor. Müşteriler basit faturalama ile entegre bir ödeme fonksiyonundan yararlanıyor. Özellikle uzun mesafelerde, kısa şarj süreleri ile keyifli bir yolculuk yapılması sağlanıyor.

Mercedes-Benz Wallbox Home ve 11 kW şarj çıkışı ile EQV, yerel bir soket kullanımından çok daha hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor. Seri standart CCS (Kombine Şarj Sistemleri) kullanılarak yapılan DC şarjı daha da hızlılık kazandırıyor. Avrupa’da EQV, uygun bir şarj istasyonunda maksimum 110 kW’a kadar çıkışla şarj edilebiliyor. Ardından, yüzde 10’dan 80 oranına 45 dakikadan kısa sürede şarj olabiliyor.

Tüm EQ araçlarının ortak noktalarından biri, spesifik bir avantgarde estetiğine sahip tasarımları. Odak noktası, krom kanatlı siyah panel radyatör ızgarasının yanı sıra, sabitken bile dinamik bir etki yaratan spesifik EQ tasarımlı, hafif, 18 inç jantlara sahip net yan profil.

Dış mekanın estetiği, sıcak vurgular ile iç mekanlarda devam ediyor. Sürücü ve araç arasındaki etkileşimin kalbi ise sezgisel Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi(MBUX) oluyor. 10 inçlik dokunmatik ekran öğrenen sesli kullanım ve yenilikçi bağlantı özellikleri içeriyor.

Mercedes-Benz EQC 20.8 – 19.7 kWh / 100 km tüketimle yola çıkmıştı. EQV ise 27 kWh/100 km ile. 2016 yılında Mercedes-Benz tarafından kurulan EQ teknoloji markası, elektromobilitenin sürekli devam eden gelişimi için yer alıyor. 2017 IAA’da konsept EQA tanıtıldı. Eylül 2018’de, marka EQC elektrikli SUV ilk seri üretilen araç oldu. Mart 2019’da ise Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki konsept EQV yer aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.