Mercedes GLE; 21 yıllık SUV geleneğinin zirvesi

Yeni Mercedes GLE SUV 2019 yılı ilk aylarından itibaren yola çıkıyor. 6 ve 8 silindirli benzinli, 4 ve 6 silindirli dizel motorlardan oluşan yeni bir ürün yelpazesine sahip olacak.  Yeni Mercedes GLE’nin Almanya’daki fiyatları 65,807 Euro’dan başlıyor.
Mercedes-Benz 1997 yılında bilinen SUV segmentine M-Class ile adım atmıştı. 2015 yılında GLE adını alan M serisi bugüne kadar 2 milyonun üzerinde müşteriye ulaşmış. Yeni GLE böyle bir başarı hikayesi, üzerine geliştirildi.
GLE segmentinde aerodinami için yeni bir standart belirlemeye hazırlanıyor. Aktif süspansiyon sistemi ilk kez uygulanıyor. Yeni sürücü destek sistemleri, aktif güvenlik seviyesini daha da artırıyor.
İsteğe bağlı olarak üçüncü sıra koltuklar alınabiliyor. Bilgi-eğlence sistemi artık daha büyük ekranlara taşındı ve el ve kol hareketlerini algılayabilen MBUX sistemine sahip. Yeni 4MATIC, çeviklik ve üstün performans sağlıyor.
Yeni Mercedes-Benz GLE, Euro 6d standardını karşılayan ilk SUV. Altı silindirli dizel motor, GLE 400 d 4MATIC 243 kW (330 hp) güç ve 700 Nm tork sağlıyor. Ortalama 7.5-7.0 litre / 100 km yakıt tüketiyor.
GLE 350 d 4MATIC ise 200 kW (272 hp) güç ve 600 Nm tork sağlıyor. Ortalama yakıt tüketimi: 7.5-6.9 litre / 100 km.
Dört silindirli GLE 300 d 4MATIC serinin başlangıcını oluşturuyor. 180 kW (245 hp) güç ve ve 500 Nm tork sağlayan motor ortalama 6.4-6.1 litre / 100 km yakıt tüketimi sergiliyor.
Mercedes-Benz GLE 450 4MATIC; 48-volt teknolojisiyle sistematik olarak elektrikli altı silindirli motorla çalışan ilk benzinli model. ortalama yakıt tüketimi: 9.4–8.3 litre / 100 km. 270 kW (367 hp) güç ve 500 Nm tork sağlıyor. 250 Nm tork ve 16 kW / 22 hp güç EQ Boost ile kısa süreler boyunca kullanılabiliyor. Mild hybrid sonrası EQ Boost veya enerji geri kazanımı gibi hibrit fonksiyonlardan sorumlu olan sistem; daha yüksek voltajlı hibrit teknolojisine daha önce ayrılmış olan yakıt tasarrufuna izin veriyor.
GLE, multimedya sistemi MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi’nin son nesli ile donatılmış. Geniş bir geniş ekran görüntüsü için yan yana yerleştirilmiş 12.3 inçlik / 31.2 cm iki ekran bulunuyor. Gösterge panelinin ve medya ekranının bilgileri, büyük, yüksek çözünürlüklü ekranlarda kolayca okunabiliyor.
MBUX İç Mekan Desteği hareket algılaması ile farklı konfor ve MBUX işlevlerinin sezgisel, doğal çalışmasına olanak tanıyor. Bir el dokunmatik ekrana veya orta konsoldaki dokunmatik yüzeye yaklaştığında, medya ekranı değişiyor ve bireysel kullanım öğeleri vurgulanıyor. Kontrol panelindeki kamera, sürücünün elini ön yolcununkinden ayırt edebiliyor.
Örneğin ekrana giden ele göre koltuk işlevi ekranında yolcu ya da sürücü işlevleri ortaya çıkıyor. Basit el hareketleriyle kontrol edilebilen işlevlerle örneğin bir elin dikiz aynasına doğru uzatılmasıyla okuma lambası açılıp kapanabiliyor. Sürücü ve ön yolcu hem kişisel hem de favori bir işlevi programlayabiliyor. GLE’de yaklaşık 40 yeni MBUX fonksiyonu var.
Yeni GLE, selefinden (2995 milimetre artı 80 mm) çok daha uzun bir dingil açıklığına sahip. Bu, özellikle arkadaki yolcular için önemli ölçüde daha fazla alan sağlıyor. İkinci koltuk sırasındaki bacak mesafesi 69 milimetre artışla 1045 milimetreye çıkmış.
İkinci sıra sağ ve sol koltuklar ön ve arkaya 100 milimetreye kadar ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Koltuk sırtlığı bagajda bulunan butonla elektrikli olarak tamamen aşağı katlanabiliyor. Önceki modelde olduğu gibi, ikinci koltuk sırasındaki yan yana üç çocuk koltuğu yerleştirilebilir.
Bagaj kapasitesi arka koltukların arkasında 825 litreye kadar ve ikinci koltuk sırası tam katlandığında 2055 litreye kadar çıkıyor. Katlanır üçüncü koltuk sırası isteğe göre alınabiliyor.
Yeni GLE, segmentinde en iyi olan 0.29 Cd rakamına sahip. Bu aynı zamanda önceki modele göre önemli bir gelişme (Cd 0.32). İyi aerodinamik özellikler, düşük yakıt tüketimine de önemli katkı sağlayacak.
Yeni GLE, sürücüye destek sağlayan en yeni nesil Mercedes-Benz sürüş destek sistemlerinin ilk örneği. Bazı Akıllı Sürücü fonksiyonları SUV segmentinin ötesinde içeriğe sahip. Aktif Mesafe Destekli DISTRONIC, rota tabanlı hız uyarlaması etkin olduğunda; yeni GLE LiveTraffic bilgilerine göre sürücüyü canlı trafik bilgilerine göre önceden uyarıp destek sağlayabiliyor.
Yeni GLE’nin tüm versiyonlarında 9G-TRONIC otomatik şanzıman yer alıyor. Dört silindirli motorlarda bulunan 4MATIC dört tekerden çekiş, tork dağılımını akslara 50:50 oranında sabit şekilde aktarıyor. GLE 450 veya GLE 400 d’de ise tork dağılımı 0-100 arasında isteğe göre seçilebiliyor.
Yeni GLE’de PRE-SAFE®’den emniyet kemerlerine, bodyshell yapısından hava yastıklarına kadar; bir kazadan önce ve sonra hareket etmeye devam eden kapsamlı bir koruma hakim durumda. Hem statik hem de dinamik olarak, yeni GLE’nin gövde yapısı, önceki modelinkinden yaklaşık %20 daha fazla burulma deneyimine açık.
Mercedes Benz, GLE’nin atası sayılabilecek M Serisi ile SUV segmentine 21 yıl önce adım atmıştı. Şimdi markanın GLA, GLC, GLC Coupé, GLE, GLE Coupé, GLS, G-Class modellerinden oluşan büyük bir SUV ailesi bulunuyor.
Mercedes-Benz GLE 2019’in ilk aylarında ABD ve Avrupa’da bayilere ulaşacak. Çin’de ilkbaharda satışa sunulacak. Yeni Mercedes GLE ABD Alabama’da bulunan Tuscaloosa Fabrikası’nda üretilecek. Bu yüzden -değişiklik olmazsa- Türkiye’ye yüzde 160 oranında ABD’den ithalat vergisi ile gelecek.
Yeni modelin ürün kataloğunda şu 4 versiyonu bulabileceğiz… Mercedes-Benz GLE 300 d 4MATIC; Mercedes-Benz GLE 350 d 4MATIC; Mercedes-Benz GLE 400 d 4MATIC; Mercedes-Benz GLE 450 4MATIC
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.