Mercedes X-Class 30 günde Türkiye’yi dağ tepe dolaştı

Mercedes-Benz X-Class modeli ile 30 günde 8.800 kilometre yol katetti. X-Macera adı verilen yolculuk boyunca Türkiye’nin tüm iklim, arazi ve doğa şartlarından geçildi. Mercedes-Benz X-Class’ın tüm teknik kapasitesinin sınırları test edildi.

Türkiye pazarında Aralık 2017’de sunulan ve geçen süre içinde 1.400 adet satılan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up modeli X-Class; X-Macera kapsamında, 3 bin metrelik dağlara tırmandı, akarsulardan geçti, kurumuş göl yataklarına uğradı; deniz seviyesinde tuzlu sulara girdi. En zorlu karlı geçitleri ve en derin kanyonları aştı, sivri kayalıkları zorladı, en sık ağaçlıkların arasından sıyrıldı.

İlk aşaması Datça-Knidos’ta tamamlandı. İkinci aşama Fırat ve Dicle Nehirleri arasındaki Mezopotamya’dan başladı. Tarihte bilinen ilk yolların izini süren Mercedes-Benz X-Class; 2.000 yıllık köprüleri de ziyaret ettiği rotasında Nemrut Dağı’nda mola verdi. Binlerce yıldır kervanların yürüdüğü İpek ve Kral Yolları’nın çizgisinde Doğu Anadolu’dan çıkan X-Macera ekibi; bir sonraki adımda tahıl ambarı İç Anadolu’nun kuru soğuklarına ulaştı.

Tuz gölü havzasında

Konya ve Aksaray’ın tam ortasındaki 7.414 kilometrekarelik devasa Tuz Gölü havzasına varıldığında; muhteşem bir görsellik yakalandı. Mercedes-Benz X-Class, Birinci Derece Doğal Sit Alanı ve Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi ilanları sebebiyle; sadece izin verilen ticari tuz şantiyesi kısımlarından geçerek, bu pozları verdi.

X-Macera’nın bir sonraki ayağı Frigya oldu. Manisa Sardes ile İran Susa şehirlerini bağlayan, Kral Yolu’nu takip eden X-Class son etap olarak Marmara Bölgesine yöneldi. İznik Gölü’nde tarihi ve kültürü takip eden ekip; Türkiye’nin en Kuzey-Batı noktası olan Kofçaz Malkoçlar sınır köyüne ulaşarak X-Macera’yı tamamladı.

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz

Olmadığımız bir sınıfa yıldızlı bir giriş yaptık

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, “1 yıllık sürede 1.400 seviyesinde X-Class satış gerçekleştirerek; daha önce hiç yer almadığımız bir segmentte çok önemli bir başarı yakaladık. Hafif ticari araç segmentindeki konumumuzu korumamızda büyük katkısı olan X-Class; kısa zamanda özgün bir müşteri kitlesi oluşturdu. Türkiye’nin en zorlu koşullarında X-Class’ın sınırlarını zorlayarak, en uçlara gidebileceğimizi kanıtladık.

Değerli Okan Altan, bu yolculuğunda aracımızın konforuna ve teknik altyapısına güvendi. Bizler de aracımızın sınırlarını zorlayabilecek deneyimi sayesinde kendisiyle yolculuğu başlatmaya karar verdik. X-Macera’da farklı iklim koşullarındaki rotaları kolaylıkla aşan Mercedes-Benz X-Class; ile ne denli başarılı bir aracı müşterilerimize sunduğumuzu kanıtladığımıza inanıyorum. X-Class, sadece arazide değil, yolda da binek otomobil konforu sunmasıyla rakiplerinden farkını bir kez daha ortaya koydu.” dedi.

Okan Altan

X-Macera projesinde direksiyondaki isim Okan Altan; “X-Macera projesinde; Anadolu üzerinde sınır noktalara ulaşma fikri; uzun zamandır müthiş bir stres yaşamama neden oluyordu. Tüm dünya yollarını görmüş bir otomobil gazetecisi olarak, ülkemizin en güzel köşelerine ulaşmak için bu stres gerekliydi. Ancak, tüm ayrıntılarıyla çok iyi planladığımız X-Macera rotası için hazırladığımız X 250d 4MATIC; güven verdi ve Power donanımı ile de konforlu bir yolculuk yapmamızı sağladı.

Mercedes X-Class X250 d Power ile araziye çıktık

Dört tekerlekten çekiş sistemini en ağır koşullarda bir kez daha sınamak, başlı başına bir maceraydı. Genelde ticari araç özellikleri sunan Pick-Up’lardan farklı olarak, Mercedes-Benz standartlarını taşıyan X-Class, lüks ve kalite kavramlarının böyle bir araca nasıl entegre edilebileceğini ispat ederek, yolculuk boyunca bizleri hiç yormadı. X-Macera projesini; aracın eşsiz özellikleri ve benzersiz rotamız sayesinde beklentileri aşarak tamamladık!” diye konuştu.

Mercedes-Benz Power X 250d 4MATIC, 2298 cc hacmindeki sıralı 4 silindirli X 250d 4MATIC, 3750 d/d’de 190 HP güç ve 1500 d/d’den itibaren 450 Nm tork üretiyor. Gücünü dört tekerleğe birden aktarabilen X 250d 4MATIC, arzu edildiği takdirde sadece arkadan itişli olarak da ilerleyebiliyor.

Mercedes X-Class X250 d Power ile araziye çıktık

Mercedes, X-Class fiyatı ve özellikleri

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.