Yeni CLA, 2019’u bekliyor

Mercedes yeni A Serisi Sedan modelini yıl sonunda daha iddialı bir kimlikle yollara çıkarmaya hazırlanıyor. Türkiye’de Mercedes satışlarının artmasında etkin rol oynayan CLA, özellikle A3 sedanla Audi’nin elde ettiği alanda daha fazla yer almak istiyor.

Ön tasarımda 5 kapılı modelle aynı grafiği koruyan yeni CLA, arka tasarım yeni bir çizgiyi barındırıyor; trapezoidal arka stoplar yerine daha büyük stop grubu, bunları birbirine bağlayan bir krom alan C, E ve S serisinden daha farklı geleneksel bir arka görünüm sağlıyor.

Mercedes Benz Başkanı Dieter Zetsche ilk nesil CLA ile, Detroit

İlk nesil CLA 2013 yılında yola çıktı

Mercedes CLA ilk olarak geçen yıl Şanghay Otomobil Fuarı’nda sergilenen bir konsept modelden esinlenerek geliştirildi. Türkiye’nin de aralarında yer aldığı Avrupa pazarında A serisinde yer alan dizel ve benzinli motor seçenekleri yeni CLA’da kullanılırken bu modelin iddialı bir giriş yapması beklenen ABD pazarındaki motor seçeneklerinin daha büyük hacimli olması planlanıyor.

ABD pazarında Mercedes’in yüksek satış rakamlarına ulaşmasında ve Audi, BMW gibi Alman markalarıyla rekabetinde kompakt sınıf önem taşıyor. Hatırlanacağı üzere bu stratejinin bir parçası olarak CLA serisinin ilk nesli 2013 yılında ilk olarak dünya tanıtımını Detroit Otomobil Fuarı’nda Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche tarafından gerçekleştirilmişti.

Yeni CLA arka stop grubu ile C, E ve S serilerinden ayrılıyor.

Mercedes’in Audi RS3 Sedan’ın rakibi olarak yeni CLA’da 45 AMG versiyonu olacak mı? Yaklaşık 400 HP güce sahip motor, dört teker çekiş sistemi ve diğer özel kitlere sahip seçenekler şüphesiz performans müşterileri tarafından beklenti içerisinde olunacak konuların başında geliyor.

Fiyat konusunda ise yine ABD pazarındaki beklentilerden yola çıkarak en yakın rakip A3 sedandan yüzde 15-20 pahalı olması söz konusu olabilecek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.