Mercedes yeni SUV modeli 3. sıra koltukla geliyor

Her ne kadar şu sıralar Türkiye’de fiyatlar nedeniyle tüm seri yer almasa da Mercedes SUV serisi yeni bir marka gibi oldu! GLA, GLC, GLE, GLE Coupe, GLS ve G serisine şimdi GLB ekleniyor. Mercedes-Benz GLB çok yönlü bir SUV aynı zamanda arazi karakteri kadar, istendiğinde 7 kişiyi alabilecek 3. sıra koltukları da var. İşte yeni Mercedes SUV GLB fiyat beklentisi ve özellikleri:

Mercedes Benz GLB uzunluğu 4634 mm, genişliği 1834 mm, yüksekliği ise 1658 mm olan bir model; güncel B serisinin ölçülerine oldukça yakın. Ancak gerek tasarım açısından gerekse 2829 milimetreye ulaşan yeni B-serisinden 10 cm daha uzun dingil mesafesi ile daha ferah model ortaya çıkmış.

Bu arada eğer iki sıra standart koltukla tercih edilirse 560’dan başlayan bagaj alanı ile de oldukça iddialı. Bu alan 1755 litreye kadar çıkabiliyor. Yine isteğe bağlı olarak ikinci koltuk sırası uzunlamasına ayarlanabiliyor ve standart olarak koltuk sırtlıklarının eğimi birkaç aşamada ayarlanabiliyor. Bu da bagaj alanının 179 litreye kadar büyütülmesini sağlıyor.

Yeni GLB, Meksika’da ve Çin pazarı için Pekin’de üretiliyor. GLB, bu yılın sonunda ilk olarak Almanya’da satışa çıkacak.

Bugün her üç Mercedes-Benz otomobilinden biri artık bir SUV, dörtte biri de kompakt bir model. GLB kompakt bir SUV; Mercedes için en yüksek hacimli segmentlerinin başarı faktörlerini birleştiriyor.

Yeni GLB ile Mercedes-Benz’in kompakt otomobil ailesi sekiz modele çıkıyor; A Serisi HB, A Serisi sedan, uzun A serisi sedan, B serisi, CLA Coupé, CLA Shooting Break ve GLA. 2018 yılında, tüm dünyada 609.000’den fazla müşteri, kompakt bir Mercedes satın almış. A-Class’ın 1997’de piyasaya sunulmasından bu yana, bu segmentte 6,5 milyondan fazla Mercedes-Benz satılmış.

GLB, isteğe göre üçüncü sıra koltukla yola çıkabilen ilk Mercedes-Benz kompakt model. 3. sıra koltuklar, 1,68 metre yüksekliğe kadar olan yolculara konforlu bir alan sunabiliyor.

Emniyet kemerleri, üçüncü koltuk sırasındaki yolcuları koruyan bir yan cam hava yastığı bulunan bu versiyonda; çocuk koltukları için ISOFIX ve TOP-Tether bağlantıları olan dört adede kadar çocuk koltuğu takılabilen bir alan sağlanmış oluyor.

Üçüncü sırada koltuklar arasında iki içecek tutucusu, iki USB portuna sahip olan bagaj bölmesinde, sağda ve solda iki eşya gözü bulunuyor. Koltuklar, bagaj bölümünü uzatmak için bagaj bölmesi zeminiyle aynı hizada olacak şekilde alçaltılabiliyor.

Mercedes-Benz GLB off-road görünümü öne çıkan bir forma sahip. Çarpıcı farlarıyla birlikte dik olan ön kısım, ön ve arka kısımdaki kısa çıkıntılar arazi genlerini ortaya çıkarıyor.

Kaslı omuz çizgisi C sütununda tamamlanırken yanda koruyucu kaplamalar aracın off road karakterini vurguluyor. İkonik tasarım Mercedes-Benz GLB’yi bir SUV karakterine taşırken; düşük çizgiler ve güçlü yüzeylere sahip açık formlar, tasarımdaki saf tutkuyu yansıtıyor.

Gösterge paneli, sürücü ve ön yolcu alanında optik kesiklere sahip tek bir parçadan oluşuyor. Sürücü, MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) ile kontrol edilen ve görüntülenen geniş ekranlı bir kokpitle karşı karşıya. Gösterge panelinin alt kısmından geçen ve üç parçayı barındıran alüminyum görünümlü karakteristik çizgiler ise marka tarafından ilk kez kullanılıyor.

Yuvarlak havalandırma menfezleri, şık bir çizgiye sahip. Hemen altında yer alan klima butonları ile ince bir alüminyum görünümlü alanla tamamlanıyor. İç kısmın güçlü karakteri orta konsolda devam ediyor. Alüminyum kapılarda da kendini hissettiriyor.

Yüksek performanslı LED farlar ve isteğe bağlı MULTIBEAM LED farlar Mercedes-Benz GLB’de öne çıkan tasarım ve güvenlik detayları arasında. LED teknolojisine sahip ön sis farları da isteğe bağlı alınabilecek.

MULTIBEAM LED farlarla brilikte 4Matic modellerde özel bir off-road ışık işlevi sunuluyor. Bu, karanlıkta engebeli arazide engellerin görülmesini kolaylaştırmaya yarıyor. Off-road ışığı ile MULTIBEAM LED farların viraj lambası 50 km / s hıza kadar sürekli yanıyor.

Geliştirilmiş kamera ve radar sistemleri sayesinde, GLB 500 metreye kadar ileriye odaklanabiliyor. Aktif Mesafe Yardımı DISTRONIC haritalara ve navigasyon verilerine dayanarak virajlardan, kavşaklardan önce hızı ayarlamaya yardım ediyor.

Aktif Direksiyon Yardımı, Aktif Şerit Değişim Yardımı da sağlıyor. Ön kısımda GLB, McPherson süspansiyon, arkada ise sıkıştırma yaylarına sahip, akustik ve titreşimsel olarak ayrışmış, çoklu bağlantı aksına sahip. İsteğe bağlı ayarlanabilir süspansiyon sağlanıyor. Bu sayede sürücü DYNAMIC SELECT düğmesi ile daha fazla konfor veya özellikle sportif ayarlar arasında geçiş yapabiliyor.

Sezgisel olarak çalıştırılan bilgi-eğlence sistemi MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) güçlü bilgisayar, parlak ekranlar ve grafikler, kişiselleştirilebilirlik, renkli gösterge ekranı, artırılmış gerçeklikle gezinme, öğrenilebilir yazılım ve ses kontrolü Hey Mercedes gibi teknolojiler içeriyor.

İstek üzerine Mercedes-Benz GLB, tam değişken tork dağılımına sahip sürekli dört teker sistemi 4MATIC ile alınabilecek. GLB, Eco / Comfort modda 80:20 dağılımına (ön aks: arka aks) güç dağılımı, Spor modda 70:30 olurken Off-road modunda diferansiyel kilidi 50:50 dağılımla temel alarak yol alıyor.

Motor serisinde GLB 200’de 1,33 litrelik M 282 benzinli motor görev alırken; GLB 250 4MATIC’de iki litrelik M 260 motor bulunuyor.

8G-DCT çift kavramalı şanzıman ilk etapta GLB 200 d / GLB 220 d’de kullanılacak. Gelelim fiyat beklentisine…

Mercedes Benz GLA modeli 285 bin TL’den başlayan fiyat etiketine, Mercedes B Serisi 235 bin TL’den; Mercedes GLC ise 520 bin TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Türkiye’ye 2020 model olarak gelmesi beklenen GLB modelinin fiyatının ise bugünün rakamları ile yine GLC modeline yakın olması bekleniyor. Ancak bir farkla GLC 2 lt motorla geldiği için daha yüksek bir fiyat bandında yer alıyor. Bu durumda 1,3 lt motorla 400 bin TL üzerinde bir fiyat beklentisi yanlış olmayacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.