Mercedes’e ‘rekor’ ödülü

Mercedes-Benz Türk, yeni nesil E-Serisi, yeni CLA ve S Serisi'ni pazara sunduğu 2013 yılında 20 bin 23 adetlik otomobil satışı ile bir önceki yılın yüzde  57 üzerinde satış gerçekleştirerek tarihinin en yüksek otomobil satış adedine ulaştı. Bu performans Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG tarafından ödüllendirilmesini sağladı. Mercedes-Benz Türk, 2013 yılındaki yüksek performansı ile Daimler dünyasında yılın en başarılı otomobil pazarı seçilerek 'Yılın En Başarılı Pazarı' (Market of the Year – Passenger Car) ödülünü kazandı. Bu arada Mercedes bu yılın ilk üç ayında da satışlarını ardırdı. İl üç ayda otomobil satışlarındaki yüzde 21'lik düşüşe rağmen, lüks otomobilin en önemli temsilcilerinden Mercedes satışlarını yüzde 9 oranında artırdı.

 

Düşen pazarda büyüyor

Mercedes Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan "Geçen yılın Kasım-Aralık aylarında sektör 2014’te yüzde 30 civarında daralma öngörüyordu. Ancak biz ilk 3 ayda satışlarımızı yüzde 9 artırarak 3 bin 265 adet satış gerçekleştirdik" diye konuştu.

Bekdikhan, satış artışında geçen sene devreye aldıkları kompakt modeller A, B ve C serisi araçların büyük etkisi olduğunu belirterek,  markanın satışların yüzde 50’sinin bu modellerden oluştuğunu kaydetti. Bu yıl da dizel otomatik modelleri devreye soktuklarını böylece yıl sonunda geçen yılın satış rakamı olan 20 binleri yakalayacaklarını aktaran Bekdikhan, otomobil markalarının yüzde 30 daralma öngörüsüne rağmen bu yıl daralmanın yüzde 15 civarında olacağını sözlerine ekledi.

 

Bekdikhan, yeni piyasaya çıkardıkları modellerinde dizel otomatiğin payının da yüzde 50'yi geçtiğini kaydetti. Şirket, bu oranın daha da yukarı çıkacağını tahmin ediyor.

Alman üretici, Türkiye’deki vergilendirme yüzünden düşük motor hacimli araçlara olan ilginin devam edeceğini öngördüğü için üst sınıf E serisinde de 1.6 litre hacimli motor seçeneğini tüketiciye sundu. Bu sınıfta satılan 1.000’den fazla aracın yüzde 80’ini 1.6 litre hacimli motor seçeneği oluşturuyor. Bekdikhan, premium markalar arasında 1 numara olmak istediklerinin altını çizdi.

 

TL ile satıştan fayda gördük 

İKİ yıldan bu yana fiyat listesini TL üzerinden belirleyen Mercedes, bu uygulamanın faydasını gördü.

Şükrü Bekdikhan, TL ile satış teklifini Almanya’ya kendilerinin yaptığını hatırlatan Şükrü Bekdikhan, merkezden olumlu tepki aldıklarını vurguladı.

Bekdikhan "Alıcıların TL ile kazandığı yerde yabancı para ile satış zorluyordu. Şimdi bu kararın faydasını görüyoruz" dedi.

 

BELMA TOPRAK-STAR 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.