Mercedes’in motoru Bursa’dan

Türk otomotiv devleri dünyaya sadece otomobil ve ticari araç satmakla yetinmiyor, geliştirdiği teknolojik ürünleri de gönderiyor. Bunlardan biri de Oyak Renault’nun Bursa fabrikası. Renault ve Dacia için motor üreten Oyak Renault, bu kez lüks otomobil denilince akla gelen ilk markalardan Mercedes-Benz için üretim yapıyor. Bursalı şirket, Renault-Nissan ile Daimler arasındaki işbirliği çerçevesinde Mercedes-Benz’e 1.5 dizel motor ihraç etmeye başladı. Bursa’da otomobil dışında, motor ve vites kutusu ürettiklerini belirten Oyak Otomotiv Grubu Başkanı Celal Çağlar, Renault ve Dacia’nın yanı sıra Mercedes-Benz’e de motor üretimi yaptıklarını açıkladı.

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sorularımızı yanıtlayan Çağlar, Oyak Renault Bursa tesisinin yeniden Renault’nun dünyadaki en iyi üretim tesisi unvanını geri aldığını belirtti. Megane HB modelinin üretiminin yeni nesille birlikte İspanya’daki fabrikaya kaydırıldığını söyleyen Çağlar, “Bursa’da Clio ve Fluence üretimi devam edecek. Önemli olan hangi modelin üretildiği değil. Fabrikanın tam kapasite üretim yapması” dedi.

Çağlar, Bursa’da üretilen Clio’ya hem Türkiye, hem de yurt dışında büyük ilgi olduğunu ifade etti. Bursa’da 1973’ten bu yana motor üretimi gerçekleştiren Oyak Renault, 2014’te motor 239 bin motor üretti. 1999’da çevreci K benzinli motorların üretimine geçen Oyak Renault, 2006’da 1.5 dCi dizel motor üretmeye başladı. Bugüne kadar üretilen motorlar Fransa, İspanya, Slovenya, Kolombiya, Arjantin, Malezya ve Romanya’da üretilen Kangoo, Clio, Megane, Logan ile Sandero modelleriyle dünya yollarına çıktı.

Ayrıca, Güney Afrika’daki Renault-Nissan fabrikasında Renault markasıyla üretilen Dacia modellerinde de Oyak Renault’nun motorları kullanılıyor. 360 bin adetlik otomobil 450 bin adet motor üretim kapasitesine sahip Oyak Renault, Fransız markanın Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip fabrikası konumunda bulunuyor. Şirket bu yıl 320 adede üretime ulaşmayı planlıyor.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.