Mercedes’in patronu Smart’ın fişini yıl sonunda çekecek mi?

1998 yılında adı gibi zekice bir tasarım ve model serisiyle yola çıkan Smart yolun sonuna mı geliyor? Tam da sharing car denilen paylaşım ekonomisi en popüler dönemini yaşarken bu büyük bir haksızlık olmaz mı? Nihayetinde 2 kişilik mini otomobil kavramı Smart’la yeni nesillerde yer bulmuştu! Ama Mercedes’in de patronu Daimler artık zarardan yorulmuş olabilir.

1998 yılından beri üretilen Smart Fortwo ve ForFour’un akibeti ne olacak?

Almanya’da yayımlanan günlük ekonomi gazetesi The Handelsblatt’in haberine göre; “Daimler yıl sonuna kadar Smart markanın geleceği konusunda karar verecek. Mercedes-Benz ve Smart markalarını satan Daimler, mikro otomobil markası konusunda sabrını yitirdi. Daimler’in başına Mayıs ayında CEO olarak geçecek Ola Kallenius’un Smart’la hiçbir geçmişi yok ve gerekirse markayı öldürme konusunda endişelenmiyor” ifadeleri yer alıyor.

Mali analistler, 1998’deki lansmanından bu yana Smart’ın milyarlarca Euro zarar ettiğini belirtiyor. Smart’ın küresel satışları geçen yıl yüzde 4.6 düşüşle 128.802’ye geriledi.

Daimler, Smart’ın en son yapılanmasında, sadece tam elektrikli otomobiller satan elektrikli bir kentsel hareketlilik markası olmasına karar vermişti. Ancak gazete haberinde böyle bir girişimin de güncel karlılıktan uzak olduğu ve çok maliyetli olabileceği belirtiliyor.

Geliştirme maliyetlerini azaltmak için Daimler, Smart’ın şu anki iki modeli ForTwo ve ForFour’u Renault Twingo minicar ile birlikte geliştirmek istediği ancak Renault’nun bu ortaklıktan çekilmeyi düşündüğü dile getiriliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.