Mercedes’in son şaheseri: EQ Gümüş Ok

Mercedes Benz, önümüzdeki yıl ilk örneklerini yollara çıkarmayı planladığı EQ adını önce Gümüş Ok için kullandı.
The Quail a Motorsports Gathering adı verilen etkinlikte Mercedes sıradışı geleceğini sergileyen markalardan biri oldu.
Kaliforniya’daki Pebble Plajı’nda, Mercedes-Benz, 2018 Monterey Otomobil Haftası nedeniyle; Vision EQ Silver Arrow adını verdiği yeni konsept aracını ilk kez tanıttı.
Ortada tek koltuklu tasarlanan araç aynı zamanda 1937’den itibaren rekorlar kıran W 125 otomobiline bir saygı duruşu olarak değerlendiriliyor.
Dijital kokpit, doğrudan geleceğe gönderme yapıyor: Arkada projeksiyonlu kavisli bir panoramik ekran ile direksiyon simidine entegre ikinci bir dokunmatik ekran konumlanıyor.
Alüminyum gümüş renkli dış boyası, ağırlık nediniyle beyaz boya tabakasının olmadığı tarihi Silver Arrow’ları hatırlatıyor.
Pürüzsüz ve net çizgileriyle Vision EQ Silver Arrow’un tasarımı, duyusal saflık felsefesinin markaya özgü uygulaması. Boyu yaklaşık 5.3 metre uzunluğunda olan konseptin yüksekliği ise yaklaşık bir metre. Yani oldukça alçak tek kişilik aracın aerodinamik silueti, ince fakat ilginç bir çekiciliğe sahip.
Otomobilin dış yapısı karbon fiberden yapılmış. Otomobil tamamen elektrikli bir araç olarak tasarlanmış. 750 hp’ye denk gelen 550 kW çıkışa sahip.
Gövdenin altına yerleştirilen lityum iyon şarj edilebilen piller, WLTP kurallarına göre tek şarjla 400 km menzil vaat ediyor. 
Yan hava kanalları pillerin soğutulmasına da yarıyor.
Aracın sesi olarak Mercedes AMG W8 sesi kullanılmış.
İç mekana, hakiki deri, cilalı alüminyum ve sert ceviz ağacı gibi geleneksel, yüksek kaliteli malzemeler hakim. 
Leave A Reply

Your email address will not be published.