Mercedes Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de faaliyet gösteren dünya devlerinin “para işlerini” çoğunlukla “yabancı” çalışanlar yönetir. Ve genellikle de yatırımcı ülkenin vatandaşı, deneyimli isimler CFO ‘Chief Financial Officier) görevini üstlenirler. Bu isimler yönetimde de söz sahibi konumda olurlar. Mercedes, Türkiye operasyonundaki yerelleşme işlemlerinde bir adım daha atarak, ilk Türk kadın CFO atamasını gerçekleştirdiğini duyurdu. Daha önce ihracat ve ithalatta TL’ye geçen, ardından ilk Türk Başkanını göreve getiren Mercedes Benz Türk, şimdi de “parasının yönetimini” bir Türk kadına emanet etti.

Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin yeni Finans ve Kontrol’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) Tülin Mede Esmer, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle görevi Stefan Baasner’den devralıyor.

Bu atama ile Tülin Mede Esmer, Mercedes-Benz Türk’ün tarihindeki ilk kadın ve Türk CFO olarak bir ilke imza atıyor.

Henüz bunu değil ama binlerce kamyonu Aksaray fabrikasında üretiyor.

Kamyon kontrolünden CFO’luğa giden yol

Mercedes-Benz Türk Finans ve Kontrol’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) Stefan Baasner’in emekliye ayrılması ile görevini, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle halen Mercedes-Benz Türk Kamyon Kontrol Direktörlüğü görevini yürüten Tülin Mede Esmer devralıyor.

2013 tarihinden bu yana Mercedes- Benz Türk Finans ve Kontrol’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) görevini sürdüren Stefan Baasner, Türkiye’deki görevinden önce Daimler AG grup şirketlerinin Çin, Meksika ve İspanya lokasyonlarında CFO görevini yürütmüştü.

Tülin Mede Esmer kimdir?

1994 yılında şirketin lojistik ve dispozisyon bölümünde göreve başlayan Tülin Mede Esmer; şirketin ihracat ve sipariş yönetimi, satış ve pazarlama, bütçe ve yatırım gibi çeşitli birimlerinde görevler üstlendi. Daha sonra; mali kontrol ve iş geliştirme alanlarında çeşitli yöneticilik pozisyonlarında bulundu. Mede Esmer, ayrıca Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin İtalya’da bulunan grup şirketi EvoBus’un CFO görevini ve akabinde Almanya’da Mercedes-Benz Kamyon Merkezi’nde Mali Kontrol ve Raporlama Yöneticiliği görevini yürüttü.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Tülin Mede Esmer, evli ve bir çocuk annesi.

Daimler’in Türkiye’nin yerel potansiyeli ve yetkinliğine inancının bir göstergesi olan bu atama ile Tülin Mede Esmer, Mercedes-Benz Türk’ün ilk kadın ve Türk Finans ve Kontrol’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) olarak bir ilke imza atıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.