Mercedes’ten sonra Volkswagen de faturayı çalışanlarına kesiyor

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Geçtiğimiz günlerde 4 bin çalışanı dizel motor fabrikasından emekli eden Mercedes’in ardından; Volkswagen Grubu da çalışan sayısını azaltma politikasının takipçisi. Volkswagen, sabit maliyetleri kısma çabalarının bir parçası olarak; kısmi emeklilik ve satın alma paketleri gibi gönüllü önlemlerle işten çıkarmalara yöneldi.

Almanya’da yayınlanan Handelsblatt gazetesinde yayımlanan habere göre; sendika temsilcileriyle yapılan anlaşma sonrası yaklaşık 5 bin işçi Volkswagen ile yollarını ayıracak. Teklifi kabul eden çalışan sayısına bağlı olacağı için operasyon maliyeti konusunda yorum yapmayan Volkswagen’in yeniden yapılandırma giderlerinin; 500 milyon Euro’ya yakın olacağı tahmin ediliyor.

Gazete, Volkswagen’in erken veya kısmi emeklilik alan çalışanlarının emekli maaşlarını artıracağını ve yıl sonuna kadar yeni işe alımları dondurduğu bilgisine de haberinde yer verdi. Dışarıdan işe alımların ise sadece bilgi teknolojileri ve yazılım gibi alanlarda yapılabileceği detayı da haberde yer alıyor.

Volkswagen fabrikası

Volkswagen Grubu’nun yeni yol haritası

Volkswagen, bu yılın sonunda elektrikli araçlar ve yazılım operasyonlarına yeni bir bütçe daha ayırmayı; 2023 yılına kadar maliyetleri yüzde 5 düşürmeyi ve ilk çeyreğin sonunda sendikalarla bir anlaşmaya varmayı planladığını açıkladı.

83 yıllık otomobil üreticisi, Tesla’yı model alan bir teknoloji şirketi olmaya çalışırken; eğitim bütçesini de 40 milyon euro artırarak, 200 milyona çıkardı.

Gidecek işçi ve açılacak pozisyonlar hakkında bilgi vermeyen VW personel şefi Gunnar Kilian, pazar günü yaptığı açıklamada; “Volkswagen, elektromobilite ve dijitalleşmenin genişletilmesine yaptığımız yüksek yatırımlar nedeniyle;  otomotivdeki değişimin itici gücü olarak öncü bir rol geliştirmeyi başardı” dedi.

Önceki İçerikMakyajlı yeni Seat Arona yakalandı!
Sonraki İçerikŞubat karnesi alındı! Otomotiv üretimi ve ihracatı ne durumda?
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz