Mitsubishi ASX modeliyle bir kez daha Avrupa’yı deneyecek

mitsubishi asx 2023 teaser

Türkiye’de Space Star ve L200 modellerini tüketiciye sunan Mitsubishi, Renault Captur ve Nissan Juke tabanlı bir SUV araç ile Avrupa pazarındaki varlığını güçlendirmek istiyor. Renault-Nissan ittifakının içinde bulunan Mitsubishi’nin yeni oyuncusu ASX olarak adlandırılacak.

2020 yılında Avrupa pazarından çekileceğini söyleyen Mitsubishi, Renault fabrikalarında üretilen modelleri sayesinde 2021 yılında pazara dönüş yapmıştı. Ancak Mitsubishi, faaliyet gösterdiği pazarların ve modellerin sayısını azalttı.

Renault’un en çok satan modellerinden birinin tabanıyla hayat bulacak olan yeni ASX, büyük ölçüde yeniden tasarlandı. Mitsubishi tarafından yayımlanan resmi tanıtımda yüzünü çok az gösteren ASX, İspanya’daki Valladolid fabrikasında üretilecek.

Avrupa pazarında Mitsubishi’nin canlanmasına katkıda bulunacak yeni modelin 2023 yılında hibrit ve plug-in hibrit aktarma oranlarıyla satışa çıkması bekleniyor. İkinci Renault tabanlı model 2023’ün sonunda gelecek.

Mitsubishi ASX sonrası Avrupa’da elektrikli otomobil satmayı düşünüyor

Mitsubishi CEO’su Takao Kato Perşembe günü üst düzey Renault, Nissan ve Mitsubishi yöneticileri tarafından yapılan bir sunumda; ittifakın önümüzdeki 5 yıl içerisinde elektrikli araçlar için yapılan 26 milyar dolarlık yatırım planı hakkında bilgiler verdi.

Kato; “Avrupa’da hayatta kalabilmek için kesinlikle bir EV platformuna ihtiyacımız var, bu nedenle bir EV bizim için çok güçlü bir olasılık olacak.” dedi.

Mitsubishi Europe CEO’su Frank Krol, yeni ASX’in Outlander ile plug-in hibrit SUV sunan ilk üretici olarak otomobil üreticisinin mirasına dayanacağını söyledi.

Krol yaptığı açıklamada, “SUV formatı Avrupa’da popülaritesini artırmaya devam ediyor ve Plug-in Hybrid’lerin ana akım haline gelmesiyle, yeni nesil ASX ile bu mirası oluşturmaya hazırız.” Dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz