Mitsubishi Eclipse nasıl bir otomobil? Fiyatı, özellikleri ne?

Geçtiğimiz hafta içinde Mitsubishi Türkiye uzun süre sonra Türkiye’deki ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Yeni dönemi dar masa yemeklerle açan Sabancı Grubu otomobil satış ve satış sonrası hizmetleri (servis)  şirketi, yeni modeli Eclipse ile atağa kalkmaya hazır olduğunu gösterdi. Yeni Eclipse modelini 163 beygir gücündeki 1.5 lt benzinli motorla Türkiye’ye getirdi.
Mitsubishi markasının Türkiye pazarında yeniden doğuşunun ilk adımı, bir coupe SUV modeli olan Eclipse Cross olacak. Henüz Renault Nissan Mitsubishi İttifakı’nın bir sonucu değil de, Mitsubisihi merkasının yüzde 100 kendi ürünü olan Eclipse Cross, markanın bugüne kadar piyasaya sunduğu en rekabetçi ürünlerden biri olarak piyasaya sunuldu. Eclipse Cross, 131 bin TL’den başlayan anahtar teslim fiyatına sahip.
Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Levent Akpulat, bu modelle birlikte geleceğe daha umutlu baktıklarını belirterek, “Buna ilk ürün diyoruz. ASX ve Outlander modellerimizde otomatik vites olamaması ve yüksek hacimli motor nedeniyle rekabetçi olamıyorduk. Rekabetçi olduğumuz ilk ürün Eclipse Cross olacak.”
“Eclipse Cross, Mitsubishi Motors’un SUV segmentinde güçlenerek büyümeyi hedeflediği yeni marka yapılanmasını ve konumlandırmasını destekliyor. Eclipse Cross, Mitsubishi Motors’un, tamamen bir SUV oyuncusu olma yolundaki yeni konumlandırmasının ve yeni ürün stratejisinin de önemli bir adımını oluşturuyor” dedi. 2018 yılında 4 kat büyümeyi hedeflediklerini kaydeden Akpulat, “Yılda 2 bin adet Eclipse Cross satışı gerçekleştirerek binek araç kategorisindeki satışlarımızı 4 kat artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Yeni tasarım dilinin başlangıcı
Coupe tasarımı, keskin ve maskülen hatlara sahip olan Eclipse Cross, Mitsubishi Motors’un yeni tasarımı felsefesinin startını veriyor.
Eclipse Cross ismini güneş tutulmasından alıyor. Eclipse Cross, ismini Mitsubishi Motors’un 1989 ve 2012 yılları arasında ABD’de satılan Eclipse spor otomobilinden alıyor. Güneş tutulması sırasında ortaya çıkan göz alıcı parlaklıktan esinlenerek, inovatif bir sürecin sonucunda geliştirilen yoğun parlak metalik kırmızı renk araca adını veren unsurlardan bir diğeri olarak görülüyor.
Mitsubishi Motors’un geçtiğimiz üç yıl boyunca konsept XR PHEV II, konsept eX ve konsept GT-PHEV otomobillerinde sergilediği gösterişli ve otantik görsel kimliğin oluşturduğu yeni global tasarım stratejisi, Eclipse Cross’a uygulandı.
Dinamik hatlara ve atletik çizgilere sahip Eclipse Cross’ta, Mitsubishi Motors’un yeni görsel kimliği ‘Dynamic Shield’i daha çarpıcı hale getirmek için LED farları ve gündüz farları daha yükseğe yerleştirilirken, sis farları ve sinyal lambaları daha aşağıda bulunuyor. Keskin hatlara sahip coupe SUV Eclipse Cross, kama şeklindeki kemer çizgisi, arka kısmında yer alan ve öne doğru eğik olan C sütunundan çıkan sıra dışı V çizgisi ve kaslı arka çamurlukları ile heybetli ve dikkat çekici çizgilere sahip.
Mitsubishi Motors, yeni marka konumlandırmasını desteklemek için, Eclipse Cross ile başlayarak ürün gamındaki ürünlerin görsel kalitesini artırmayı hedefliyor. Gerek ürünün dışında, gerekse iç tasarımındaki malzeme seçimi, kaplamalar, dokumalar ve renkler bu konumlandırma ile paralel olacak şekilde seçildi.
Eclipse Cross’un gümüş ve deri detaylar ile karbon ve piyano siyahının hakim olduğu iç kabini dikkat çekiyor.
Orta konsola yerleştirilen Apple Car Play ve Android Auto uyumlu Smartphone Link Display Audio (SDA) sistemi ve touchpad kontrol mekanizması sayesinde sürücü, yoldan gözünü ayırmadan müzik sistemi ve akıllı telefon fonksiyonlarını kullanabiliyor.
Eclipse Cross’ta ayrıca sürücünün, adaptif hız sabitleme sistemi, çarpışma önleyici uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi gibi bilgileri takip edebileceği Head up Display (Direksiyon üzeri gösterge ekranı) bulunuyor.
2,670 mm dingil mesafesine, 1,805 mm genişliğe ve 4,405 mm uzunluğa sahip Eclipse Cross, 20 cm ileri-geri kayabilen ve sırt açısı ayarlanabilen arka koltukları ve panoramik cam tavanı ile yolcularına havadar ve geniş bir iç hacim sunarken sessiz çalışan motoru ve geliştirilmiş ses yalıtımı ile keyifli bir sürüş deneyimi sağlıyor.
Eclipse Cross’un 1,5L turbo benzinli motoru, 163 PS güç üretiyor. 250Nm maksimum torka 1800 devir gibi düşük bir devirde ulaşan motor, bu tork seviyesini 4500 devire kadar koruyor.
Eclips Cross, 6 ileri vitesli manuel veya 8 kademeli CVT şanzıman seçenekleri, ayrıca 2WD veya 4WD çekiş konfigürasyonlarıyla geliyor. Rijit gövde yapısı ve iyi kalibre edilmiş süspansiyon sistemi, yol tutuşunu güçlendiriyor. Evo’dan hatırladığımız aktif yalpa kontrolünün (AYC) modern bir uyarlaması ile birleştirilmiş Sürekli Dört Çeker Sistemi (S-AWC) ise Eclipse Cross’un viraj performansını artırıyor.
Mitsubishi bir SUV markası olarak anılmak istiyor
Eclipse Cross, ayrıca adaptif hız sabitleyici, çarpışma önleme sistemi, şerit takip uyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi, hareketli nesne algılama sistemi, elektronik park freni gibi güvenlik özellikleri ile donatıldı.
  • 5 farklı donanım seviyesinde satışa sunulan Yeni Mitsubishi Eclipse Cross’un tavsiye edilen anahtar teslim fiyatları şöyle:                                                                                   Eclipse Cross 2WD Invite MT 131.900 TL                                                                         Eclipse Cross 2WD Intense CVT 167.500 TL                                                                     Eclipse Cross 4WD Intense CVT 175.500 TL                                                                     Eclipse Cross 4WD Intense Plus CVT 187.900 TL                                                               Eclipse Cross 4WD Instyle CVT 199.900 TL olarak açıklandı.
Leave A Reply

Your email address will not be published.