Motor yağı ne işe yarar, ne zaman değiştirilmeli?

 

Aracınızın motor yağının önemini ve görevini kaç kişi biliyor? Uygun ve yanmamış bir motor yağının araca ne sağladığını biliyor musunuz?

Eski model araçlarda 5 bin km'de bir yapılması zorunlu olan yağ değişimi, yeni nesil motorlarla birlikte 20 bin km'lere kadar çıktı. Peki neden önemil ve ne işe yarıyor bu yağ değişimi?

Motor-yagi-degisimi

Uzmanlar bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

Motor yağının beş ana görevi vardır; yağlama, koruma, temizleme, soğutma ve sızdırmazlık… Bu görevlerin hepsi, motor için hayati önem taşımakla birlikte, bunların etkinliği tamamen yağ değişimine bağlıdır. Motor cinsi ve gücüne göre araç üreticileri tarafından belirlenen yağ değişim süresi sonunda, yağın niteliğinde azalma olduğu için görevlerini tam gerçekleştiremez ve motorda normalden fazla aşınmalar olmaya başlar.

Motor yağının kullanım süresi doldukça rengi siyahlaşacak ve amacı olan flim tabakası oluşturamaz. Bu şekilde de görevini yerine getirip, motor için gerekli işlevlerini yerine getirimez hale gelir.

Ayrıca motordaki sürtünme ve aşınmadan dolayı oluşan minik metal tozları ve parçacıkları yağ karterinde toplanır ve yağlamayla birlikte motorunuzda dolaşır. Bu da aracınızın motorunun çalışmasını olumsuz etkileyebilmektedir.

Motor yağı ve filtreyi zamanında değiştirmek yakıt tasarrufu, performans ve motorun en verimli şekilde çalışması olarak size geri dönecektir.

Kullanım süresi dolmuş yağ siyahlaşacak ve yağlama esnasında oluşan film tabakasını oluşturmamaya başlayacak motor aşınmaya başlayacaktır.

Performans düşüşü kaçınılmazdır. Yağ filtresi bu noktada devrededir ve bu minik metal parçacıkları emer tabi zamanla bu işlevini yerine getiremez hale gelir. Bu nedenlerle yağ ve yağ filtresi değişimini zamanında yaptırmak önemlidir."

 

Motor yağı seçimi ve değişim periyodu

Motor yağının cinsi ve değiştirme süresi araç üreticileri tarafından belirlenir. Araç üreticisinin belirttiği özellikler doğrultusunda uygun yağ seçilmesi ve yağ değişimlerinin, genellikle kullanım klavuzlarında yazılan, araç üreticisinin belirttiği periyotlarda yapılması gerekir.

 

Sentetik ve mineral yağ arasındaki farklar?

Aradaki fark, mineral yağların doğrudan doğruya ham petrolden rafine edilmesi, sentetik yağlarınsa, rafine işleminin en saf elemanlarından kimyasal olarak formüle edilmesidir. Bu işlem sayesinde hem ham petroldeki saf olmayan elementler ayrıştırılmış olur hem de bağımsız moleküller modern motorların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırılır. Laboratuar koşullarında özel olarak formüle edilen bu moleküller daha yüksek düzeyde koruma sağlar ve performansı artırır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.