Motosikleti uzun kullanmak için bunları mutlaka yapın

Motosiklet dünyasına dahil olanların sayısı her geçen gün büyüyor. Doğal olarak eski kullanıcılar motosikletlerle ilgili bir çok konuda bilgi ve deneyim sahibi olabilirler. Ama benim gibi yeni motosiklet kullanmaya başlayanlar için hayati bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Motosiklet bakımı için bunları not almanızı tavsiye ederiz. Merak etmeyin uzman bir ekibin hazırladığı bir liste bu..

Sıcak metal ve soğuk su; iki iyi arkadaş değildir. Bu yüzden motosikletiniz yeni stop etmişken yani motor ve benzer metal aksamlar henüz soğumadan yıkama ya da başka bir amaç için su tutmayın. Sıcak metal parçaları genleşir, normal suyla teması halinde ani sıcaklık değişimleri metal parçalara veya üzerindeki kromaj gibi kaplamalara zarar verebilir.

Aşırı sıcak durumlarda ise soğuk suyun teması ile birlikte motor blokları çatlayabilir veya kaynak noktaları zarar görebilir. Egzoz boruları bağlantılar ya da motorun sıcağından etkilenen her metal kısımda krom, nikel kaplamaların zarar görme ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden motosikletinize su tutarken acele etmeyin.

Bir motosikleti kendinizin yıkaması basit bir iş aslında. İhtiyacınız olan şeyleri elinizin altında tutarsanız yıkama parlatma işini bir adımda halledebilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler pahalı şeyler değil; su hortumu ya da temiz kova, yıkama deterjanları, temiz bez, fırça yeterli.

Kalın bir çamur tabakası varsa bunun için biraz daha zaman ayırın. Kromlu kısımlar için daha dikkatli olun.

Zincirli motosikletlerde zincirlerin periyodik olarak temizlenmesi, yağlanması ve sıkılması gerekir. Ya da çok paranız varsa yenisiyle değiştirin. Şaka tabi, bir motosiklet zincirinin temizlenmesi kirli bir iş olduğundan, en önce yapılmasında fayda var. Özel zincir temizleme ürünleri ve fırçaların kullanılması gerekir.

Motosiklet zincirini temizlemek için basınçlı yıkayıcı kullanmanız, onu gerçekten mahvetmek için yeterlidir. Bir zinciri oluşturan metal bağlantılar arasına, üreticiler özel küçük lastik takozlar yerleştiriyor. Basınçlı su halkalar ve bağlantılar arasındaki boşluğa kolayca girerek zincirin genel performansını düşürebilir.

Zincir arasına giren su zincirin içinden içeri girdiği kadar kolay çıkamadığı için, uzun bir sürüş sırasında zincir çok sıcak olduğunda buharlaşacak. Bu sağlıklı bir durum değil.

Uzun süre motosikleti kullanmışsanız, böceklerin de bir yerlere kısıp kalması hatta orada ölmesi kaçınılmazdır. Bunun için böcek giderme spreyi ya da alanı biraz ıslatıp bekleyerek daha sonra silme yöntemine başvurabilirsiniz. Kalın çamur tabakası için de aynı uygulama geçerlidir. Islatıp bekleme. Aşırı fırçalamayın.

Motosiklet üzerinde bazı kirler ıslatıldıktan sonra da hemen temizlenmez. Örneğin yazları sıcak bir asfalt üzerinden motora geçen zift parçaları da böyle. Bunlar için boya sökmeyen güçlü bir deterjan kullanabilirsiniz.

Her durumda motosikleti yıkamak silmek için daima yumuşak bir bez kullanın, sert fırçalamak yerine birkaç dakika daha bekleyerek bu işlemi uygulayın. Çünkü motosiklet üzerinde bir alana aşırı baskı uygulanması iz bırakması anlamına gelir. Özellikle kromajlı alanlar için doğru temizleme çok önemlidir. Motosiklet bakımına devam edeceğiz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.