Honda X-ADV; fiyatı ve özellikleri

Dünyanın en büyük motor üreticisi Japon dev Honda, motosiklette zirvedeki yerini pekiştirecek etkileyici bir atak daha gerçekleştirdi. Off road ve on road sürüş özelliklerini bir scooter bünyesinde konsolide eden yepyeni motosikleti X-ADV’yi yarattı.

Markanın biraz da Avrupa havası koklattığı yeni motosikleti, Honda’nın İtalya/Roma’daki Ar-Ge merkezinde geliştirildi ve tasarımı da İtalyan imzası taşıyor. Motosiklette İtalyan imzası dendiğinde de akla keskin hatlar, köşeli çizgiler geliyor. Nitekim bunu yeni Honda X-ADV fazlasıyla barındırıyor.

Honda tasarımdaki bu yeni dokunuşu, adventure ve cadde/yol sürüşünün ikisine de olanak tanıyan yeni bir melez yapıyla devam ettiriyor. “Telli jantlı” tekerlekler hem asfalt hem de arazi koşullarında o sınıfın eski sahiplerini aratmayacak performans sergileyebiliyor. Bu özelliği ona “motosikletin ilk SUV’u” ünvanını getirdi bile.

Yazının alttaki bölümlerinde detaylarını bulacağınız yeni teknolojiler, yeni dengeler, yeni güvenlik ve konfor ekipmanları X-ADV’nin neden satın alınamaya istek duyuracak bir motosiklet olduğunu gösteriyor.

Ümit Saklı arkadaşımızın sürüş izlenimleri de ilgiyle okuyacağınız sıcak bilgiler içeriyor. Ümit, Bodrum’da Honda X-ADV Türkiye basın test sürüşlerinde hem asfalt hem arazi koşullarında motosikleti bir gün boyunca kullandı.

Biz gelelim yeni X-ADV’ye:

 

İkisi bir arada motosikletin ilk ve en yeni yorumu Honda X-ADV.

Honda X-ADV nedir, nasıl bir motosiklettir?

Öncelikle şık bir scooter. Dik duruşlu, atletik, güçlü ve kanı kaynayan bir motosiklet izlenimini ilk bakışta veriyor.

Bu giysinin altında ise neler yatıyor bir bakalım:

X-ADV, çift kavramalı şanzımanla çalışan 745 cc iki silindirli motorun sert şasisini, uzun yol süspansiyonunu, dört pistonlu radyal monteli frenlerini ve güçlü performansını tarz ve arazi görünümüyle birleştiren HondaInın motosiklete SUV yorumu olarak tanımlanabilir.

21 litrelik geniş sele altı depolama bölmesi, 5 farklı ayarlanabilir ekran ve Akıllı Anahtar Sistemi gibi özellikleri ise aracın günlük kullanıma yönelik kolaylıkları olarak sıralanıyor.

X-ADV’nin üstten tek eksantrikli, (SOHC) 8 supaplı, paralel çift silindirli motoru, düşük devirden orta devire kadar güç üretmek üzere tasarlanmış. 55 beygir (40,3 kW) gücü, 6 bin 250 devir/dakika, 68 Nm’lik maksimum torku ise 4740 devir/dakika’dan itibaren veren motosiklet, 100 km’de 3,5 litreye kadar düşebilen tüketimiyle de pratik ve ekonomiklik iddiasını güçlendiriyor.

İkisi birarada: hem on road, hem off road scooter

Bodrum’da 4 güne yayılmış basın test sürüşleriyle tanıtılan yeni X-ADV Türkiye’de satışa çıktı.

Motosiklet dünyasında devrim yaratan bir model olarak tarihe geçmesindeki en önemli yan ise hem off road hem de on road sürüş yeteneklerini bünyesinde barındırması olarak değerlendirilebilir.

Dış tasarımı Honda’nın Roma’daki Ar-Ge merkezinde geliştirilen Honda X-ADV, İtalyan dizayner ve mühendislerin yarattığı bir motosiklet. Öncesindeki hiçbir modele benzemeyen X-ADV, bir sürücünün dizginlerinden kopmak, seyahat etmek ve yeni deneyimlerin keyfini çıkarmak gibi arzularını güçlendirerek, iki tekerlekli bağımsızlığa yeni bir anlam kazandırma iddiasında.  Yeni X-ADV iki tekerlekli özgürlüğün yeni ve heyecan verici bir formdaki yorumu olarak değerlendiriliyor.

Amaç, sağlıklı motosiklet kültürü oluşturmak

Yeni X-ADV’nin Bodrum’da gerçekleştirilen Türkiye tanıtımında konuşan ve Türkiye’de asıl hedefleri olan ‘sağlıklı bir motosiklet kültürü oluşturma’ hedeflerine giden yolda yeni X-ADV’nin çok önemli bir kilometre taşı olduğuna dikkat çeken Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura “Biliyorum ki motosiklet kullanıcılarına karşı genel geçer kanı yüzünden

Honda Türkiye’nin yeni Başkanı Tsamura, yeni X-ADV lansmanında ilk kez basın önüne çıktı.

oluşan bazı önyargılar sözkonusu. Ya da motosiklet kullanmaya başlayacak kişilerin zihninden en büyük engel tehlikeli olarak algılanması. Oysa ki motosiklet tehlikeli bir ulaşım aracı değil tam tersi akıllı bir ulaşım aracı seçimidir. Bu önyargıları sizlerin de desteği ile değiştirebiliriz. Yeni modelimiz X-ADV, sadece yepyeni bir tasarım ve anlayışı temsil etmiyor. X-ADV aynı zamanda Honda’nın kullanıcılarından gelen geri dönüşlere nasıl kulak verdiğini ve bunu ürünlerine nasıl yansıttığını da kanıtlıyor” dedi.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok ise “Türkiye’de gitgide yaygınlaşan motosiklet kullanımı ve büyük hacimli hobi motosikletlerinin kullanımı her ne kadar olumlu algı oluşturulmasına zemin hazırlasa da bu konuda gitmemiz gereken daha çok yol olduğunu yaptığımız araştırmalar malesef ortaya koyuyor. En büyük etken ise motosikletin tehlikeli bir ulaşım aracı olduğunu düşünmek… Oysa bugün biz tam aksini iddia edeceğiz. Motosikletin akıllı bir seçim ve pratik/ekonomik bir ulaşım aracı olduğunu ve tehlikeli algısını kırmak için neler yaptığımızı ve yapmaya çalıştığımızı ortaya koyacağız.“ diye konuştu.

İşe gitmek için de doğaya ulaşmak için de X-ADV

Sağlam gövdesi ve yükseltilmiş duruşuyla Honda X-ADV, araziye hazır bir tavır ve istek sergiliyor. Sert görünümlü olmasına karşın, sele altındaki 21 litrelik depolama kapasitesiyle de oldukça pratik bir motosiklet.

X-ADV, aynı zamanda

 • 5 yollu ayarlanabilir ekran,
 • konik alüminyum gidonlar,
 • Africa Twin el koruyucular,
 • Rally stili cihaz göstergesi,
 • Orta sehpa ve  
 • Akıllı Anahtar sistemi

gibi özelliklere sahip.

Ayrıca yol tutuşu ve güvenliği sağlayan donanım ve parçalar ise yeni motosiketin özel olarak geliştirilen bölümleri arasında

Blok desenli lastiklere sahip önde 17, arkada ise 15 inçlik telli jantları, önde ve arkada darbeleri sönümleyen uzun yol tipi amortisörleri sürüş konforu sağlarken, çift radyal monteli dört pistonlu kaliperler ve ABS kontrolü ise başarılı bir fren performansı vaat ediyor.

Honda X-ADV, Bodrum’da motosiklet basınının da katıldığı test sürüşleriyle tanıtıldı.

Honda’nın çift kavramalı DCT’sini kullanıyor

Motosiklette standart olarak sunulan, Honda’nın Çift Kavramalı Şanzıman’ı (DCT) X-ADV uygulamasında, D modunda daha akıllı yanıtlar için daha düşük dişli oranlarını seçiyor. 3 seviyeli S modunda ise daha sportif bir sürüşe imkan veren vites oranları sunuyor. X-ADV’nin DCT’ye mükemmel bir şekilde uyum sağlayan 745 cc çift silindirli motoru, çok düşük devirlerden itibaren dikkat çekici bir hızlanma sağlayarak düşük ila orta aralıkta tork sunuyor.

Dış tasarımda keskin ve dik hatlar hakim

Motosikletin tasarım dilinde ön karenaj ile ön plana çıkartılan keskin ve dik hatları, çok yönlülüğü ve sağlamlılığı bir araya getirmeyi hedefliyor. Maceracı görünümü daha da ön plana çıkarmak için kısa, yoğunlaştırılmış bir gövde stiline sahip silüeti ise belirgin bir şekilde dik tutulmuş.

X-ADV’nin ekranı hem şehir içinde hem de şehir dışında, daha fazla rüzgâr ve hava koruması sağlamak için düşük ila orta arası 5 konum aracılığıyla alete gerek kalmadan ayarlanabiliyor. Toplam yükseklik farkı, en yüksek ve en düşük noktalar arasında 11° eğim ile 136 mm. Tüm aydınlatmalar LED; ince çift farlar (örgü ızgara ile bölünen), kompakt göstergeler ve çift lensli arka lamba ise X-ADV’ye öne çıkan bir duruş kazandırıyor.

Dah önce CRF450 Rally’de olduğu gibi ahenkli bir şekilde tasarlanmış olan büyük, kare cihaz göstergesi, bir sürücünün ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri büyük, merkezi bir dijital kilometre saati ile dairesel takometre etrafında gösteriyor. Görsel olarak en çok kontrol edilen bilgi, görüş hattının en üstüne yerleştirilmiş, diğer bilgiler ise mantıksal bir sıralamayla her iki tarafta düzenlenmişler. Motosikletle ilgili tüm uyarı ışıkları ise alt kısım boyunca yerleştirilmiş. Arazi stili alüminyum konik gidonun hemen üstündeki ayrı bir gösterge, park kilidi ve göstergelerin durumunu yansıtıyor.

X-ADV İtalyan tasarım anlayışını ön karenajlarda keskin hatlarla belli ediyor.

X-ADV’nin en belirgin özellikleri ve farkları

 • CRF 1000 L Africa Twin’de kullanılan tasarıma sahip sert plastik el korumaları.
 • Led’le aydınlatılmış, aynı zamanda 12 V bir priz yerleştirilmiş, sele altında 21 litrelik bir depolama alanı.
 • Standart olarak sunulan, devirme korkusu olmadan eğimli bir şekilde park etmeye imkan veren yatırma sensörlü orta sehpa.
 • Anahtarsız çalıştırma Sistemi: Sürücünün anahtarı cebinden çıkarmasına gerek bırakmayan akıllı anahtar sistemi.
 • Opsiyonlar arasında ise 35 ve 45 litre hacimlere sahip iki farklı çanta sunuluyor. İki adet tam kapalı kaskın rahatça sığdığı, sırtlıkta içeren 45 litrelik çantanın dört renk seçeneği var. Daha küçük olan 35 litrelik çanta ise alüminyum görünümlü renge sahip ve bir adet kapalı kaskı alabiliyor.
 • X-ADV, 4 farklı renk seçeneği sunuyor.
 • Gri
 • Beyaz
 • Gümüş
 • Kırmızı

Yeni X-ADV’nin motor, şanzıman ve şasi özellikleri

X-ADV’nin 745 cc, sıvı soğutmalı, SOHC, 8 supaplı, paralel çift silindirli motoru, düşük ve orta devirlerde de sorun yaratmayacak şekilde tasarlanmış. DCT’nin daha düşük oranlarıyla birleşen motor gücü, hem sabit durumda hem de 30 km/s hızlarda akıllı ve ani ivmelenme vaat ediyor. Maksimum gücü  6250 devirde 40,3 kW; (55 BG) maksimum torku ise 4750 devirde 68 Nm.

X-ADV’nin fiyatı 52 bin lira olarak açıklandı.

Nispeten uzun strok yapısı ve özel olarak şekillendirilen yanma odaları, büyük miktarda tork üretmek için yüksek eylemsizlik kütlesi krank miliyle birleştirilmiş. İkili dengeleyiciler motoru iyileştirerek yüksek devir ataletinden kaynaklanan titreşimi etkisiz hale getiriyor, ancak 270° ateşleme sırasından elde edilen belirgin “çarpıntıyı” korumaya devam ediyor. Çap ve strok, 77 x 80 mm olarak ayarlanmış.

PGM-FI’nin  (Programlı yakıt enjeksiyon sistemi) eksiksiz ve temiz bir yanma için gereken kesin yakıt/hava oranını ve ateşleme süresini optimize ettiği motor 36 mm’lik tek gaz kelebeği ile besleniyor.

X-ADV’de otomatik vites olarak adlandırılan DCT şanzıman standart.

Honda’nın sürekli artan bir popülerlik kazanan DCT‘si, X-ADV’de de standar Sistem, biri çalıştırma ve 1., 3. ve 5. vitesler için, diğeriyse 2., 4. ve 6. vitesler için çift kavramayla çalışıyor.Her debriyaj için diğerinin içine yerleştirilen ana mil bulunuyor ve her iki debriyaj da kendi elektrohidrolik devreleriyle bağımsız olarak kontrol edilebiliyor.

İki adet otomatik mod ve düz vites değişimleri için MT modu vardır. X-ADV’de, yoğun trafiğin keşmekeşiyle başa çıkarken hızlanabilmek için özel olarak, standart otomatik D modu diğer DCT’li motosikletlere kıyasla daha düşük oranlar seçiyor.

S modu (daha sportif bir sürüş için D modundan daha yüksek devirde vites yükseltip küçülten), sürücünün tercihine uyum göstermek için üç performans seviyesi sunuyor. Her seviye, X-ADV için gitgide daha agresif yanıt vermek üzere programlanmıştır. Seçilen seviye saklanır ve sonraki sürüşler için varsayılan S modu işlevi görür. Aynı zamanda gösterge panelinde de gösterilir.

X-ADV, 450 mm genişliğinde dar bir arka sele ünitesiyle birleştirilen geniş sele altı depolama alanı sağlayan yeni bir boru biçimli çelik şasi kullanılmış. Eğim ve iz açıklığı, 1590 mm’lik iki tekerlek arası mesafe ile 27° ve 104 mm’dir. 39°’lik gidon açısı (ve 2,8 mm’lik dönüş yarıçapı), X-ADV’nin sıkışık trafikte manevra yapabilmesini sağlar. Ön kısımda 153,5 mm ve arka kısımda 150 mm olan uzun yol süspansiyonu, 162 mm yerden yükseklik ile eşleştirilmiştir. Islak ağırlığı 238 kg.

X-ADV 238 kg.

820 mm sele yüksekliği ve 910 mm’ye yerleştirilen geniş gidon, sürücüye mükemmel görünürlük ve kontrol sunarak dik bir sürüş pozisyonu ve yüksek görüş noktası sağlar. Selenin konturları ise yere kolay erişimi mümkün kılar.

41 mm kartuş tipi USD çatal, sert arazilerle başa çıkmak için yay ön yükü ve geri tepme sönümlemesini ayarlar. Yay ön yükü ayarlanabilir arka amortisörü, tek borulu bölmeli basınç tasarımına sahiptir ve işlenmiş oyuklu çapraz eleman ve U şekilli (çapraz kesitli) kollarla yapılandırılan alüminyum salıncak kolunu Pro-Link aracılığıyla çalıştırır.

Paslanmaz çelikten yapılan, paslanmaya dayanıklı jant telleri kullanan 17 inç ön tekerlek ve 15 inç arka tekerlek X-ADV’nin sert arazinin rahatlıkla tadını çıkarabilme kabiliyetine katkıda bulunur. Blok desenli lastikler de sürüş kalitesine katkıda bulunur ve L şekilli supap gövdeleri hava basıncı kontrolünü kolaylaştırır. Lastikler ön ve arkada 120/70 R17 ve 160/60 R15 boyutlarına sahiptir.

Çift radyal monteli karşıt dört pistonlu kaliperler, 310 mm diskleri kavrar ve ABS ile çalışır.

1 yorum
 1. mehmet diyor

  Saçma fiyatıyla 50.000 küsur liraya böyle yeni konsept bir scooter’ı satabileceğini düşünmek ancak Honda Türkiye’ye özgü bir hayal olabilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.