Motosikletlere Avrasya Tüneli geçişi ücret tarifesi

Avrupa ve Asya kıtaları arasında karayolu ile geçişin sağlandığı ana arterlerden Avrasya Tüneli, motosiklet geçişlerine açıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Avrasya Tüneli’ni kullanabilecek motosikletlere ilişkin geçiş tarifelerini de açıkladı. Bakanlık, 22 Aralık 2016’da hizmete giren Avrasya Tüneli geçişinin İstanbul trafiğini önemli ölçüde rahatlattığını bildiren bir açıklama da yaptı. Motosikletlere Avrasya Tüneli geçişi serbest bırakıldı ama elektrikli bisiklet ve scooter tarzı küçük araçlara yasak halen sürüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 21 Nisan tarihinde yapılan Motobike İstanbul 2022 Fuarı açılış töreninde; tünelin motosiklet sürücülerinin kullanımına da açılacağını müjdelemişti.

Bu kapsamda, 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Avrasya Tüneli’ni kullanabilecek motosikletlerin tek yön geçişi; 05.00-23.59 saatlerindeki gündüz tarifesinde 20,7 lira; 00.00-04.59 saatlerindeki gece tarifesinde ise 10,35 lira olarak ücretlendirilecek.

Motosiklet sürücüleri, serbest gişe sistemi bulunan Avrasya Tüneli’nden HGS hesaplarıyla ödemelerini yapabilecek.

Motosikletler için alınan bu karar, sadece Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki “motosiklet tanımında belirtilen sınıf” taşıtlarını kapsıyor. Bu tanımın dışında kalan elektrikli bisiklet, bisiklet, scooter, moped ve mobilet gibi taşıtların tünelden geçmesi ise yasak kapsamında kalmaya devam edecek.

Otomobil, minibüs ve motosiklet dışındaki araçların tünelden geçmesi durumunda ve trafik kurallarına aykırı hareketlerde; Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen cezai işlem uygulamaları devam edecek.

Önceki İçerikİlk elektrikli Citroen, Türkiye’ye göz kırpıyor: e-C4
Sonraki İçerikBilecik’te lastik üretim fabrikasında yangın
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz