MP3’ün yaratıcısı Alman Frh Enstitüsü Türkiye’de

 

Avrupa’nın en büyük ve en önemli teknoloji enstütüsü Alman Fraunhofer Enstitüsü, Türkiye’de TAYSAD ile işbirnliğine giriyor. Mercedes’ten Audi’ye kadar dünyanın önemli markalarına hizmet veren ve teknolojilerinin altyapısını sağlayan enstitü ile işbirliği için TAYSAD Başkanı Vekili Alper Kanca, “Üniversite sanayi işbirliği için Frh çok güzel bir mutfak. Bu mutfaktan yararlanalım” dedi.

 

ALMAN KALİTE ALGISI ONUNLA GELİŞTİ

 

“Alman kalitesi”ni yaratan kuruluşlarının başında gelen Frh, enerjiden sağlığa, otomotivden çevreye kadar sanayinin her alanında araştırmalar yaparak bunların üretilmesine katkı sağlıyor.

MP3’ün de mucidi olan Frh, ayrıca otomotiv endüstrisine de mikroelektronik ve mekatronik tasarımlar, kimyasal alanda yangınları önlemek için alev geciktirici halojensiz ürünler gibi her türlü sanayiye farklı çözümler üretiyor. 

 

Fraunhofer Enstitüsü (Fraunhofer Gesellschaft), 1949 yılından buyana faaliyet gösteriyor. Merkezi Almanya’da bulunan Enstitü, Almanya içinde ve dışında toplam 66 enstitü ile ortak projeler yürütüyor. 22 bin çalışanı bulunan Enstitü başta elektronik olmak üzere kimya, biyoloji ve inşaat gibi değişik alanlarda üniversitelerle işbirliği içinde araştırmalar yürütüyor.

 

2 MİLYAR EURO BÜTÇESİ VAR

Üniversite sanayi işbirliğinin dünyada en önemli başarı hikayelerine sahip olan Frh Enstitüsü, üniversitelerle hem araştırma, hem de uygulama yapıyor. 2 milyar avro bütçesi bulunan Frh Enstitüsü’nün direktörlerinden Jurgen Steger, TAYSAD üyeleri ile işbirliği yapmaları halinde kaynak etkin yönetiminden, enerji etkin yönetimine, metal şekillendirme ve biçimlendirmeden üretim koşullarına kadar birçok alanda işbirliği fırsatları yaratabileceklerini söyledi.

 

Steger, “İki taraflı çalışma yapabiliriz. Ar-Ge, tasarım, fizibilite, proje geliştirme gibi birçok alanda ortak çalışabiliriz. Gelecekte özellikle daha fazla ürünü daha az kaynakla üretmemiz gerek. Çevreye olan etkimizi kesinlikle azaltmamız gerek. Masrafların yüzde 45’i malzemeden geliyor. Bunu mutlaka azaltmamız lazım. Kalite, üretkenlik, değişkenlik, enerji ve malzemeden avantaj sağlayacak yöntemlerle üretmeliyiz” diye konuştu.

 

TAYSAD’ın üyeleri için düzenlediği Fraunhofer teknoloji günlerinde ayrıca daha az karbondioksit salınımından daha hafif araç üretimine, daha etkin motordan daha etkin üretime kadar çeşitli bilgiler verildi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.