Mustafa Bayraktar: Kararsız ortam yatırımcıyı ürkütüyor

 

Geçen hafta tamamlanan 40. OSD Genel Kurulu’ndan sonra bu hafta da Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 28. Genel Kurulu’nu tamamladı. İstanbul’da Türkiye Odolanr ve Borsalar Bİrliği TOBB salonlarında yapılan genel kurula üye ve yöneticilerin yanı sıra Gümrük Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyıldız da katıldı. 

 

Genel Kurulda konuşan ve yeniden derneğin yönetim kurulu Başkanlığına seçilen Mustafa Bayraktar, konumasında Türkiye otomotiv sektörünü değerlendirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde 1000 kişiye düşen  araç sayısı, Türkiye’nin altı katı, Avrupa’da ise bunun biraz altı. Ama Türkiye’de halen bin kişiye 164 araç sahipliğine yeni ulaşıldığını hatırlatan Bayraktar, Türkiye araç parkının eskiliğini de vurguladı.

 

ODD Baskani MUstafa BayraktarMEHTER TAKIMI GİBİ 2 İLERİ 1 GERİ

Otomotiv sektörünü Türkiye ekonomisininin en önemli sorunlarından olan cari açığın tek müsebbibi gibi görmenin yanlışlığına değinen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Sektörümüzü cari açığın müsebbibi olarak görüp çok sık dinamikleriyle oynamak, bu sektörün oyuncularının karar almasını  imkansızlaştırmakta, daha da ötesinde yeni yatırımlar çekmeyi zorlaştırmaktadır"  dedi.

Kuralların ikide bir değiştirilmesinin yatırımcıları ürküttüğüne değinen Bayraktar, istikrarlı ve sürdürülebilir bir otomotiv pazarı olmayan bir ülkenin ancak iki ileri bir geri gidebileceğini söyleyerek, otomotiv pazarını “Mehter Takımına” benzetti. 

 

1 MİLYON DERKEN, YENİDEN 600 BİNLERİ KONUŞUYORUZ

 

“1 milyon adetlik otomotiv pazarına 2014 yılı itibariyle varabileceğimizi öngörmüşken, bugün maalesef içinde bulunduğumuz yıl için halen 600-700 bin adetlik pazar tahminlerini konuşur durumdayız”

 

 

ESKİ ARAÇ CENNETİ TÜRKİYE

Dünyada otomobil sahipliği artarken Türkiye'nin hala dünya  ortalamasının altında bulunduğunu aktaran Bayraktar, sektörün gelişmesinin ve  potansiyelinin ortaya çıkmasının önündeki engellere ilişkin şunları dile getirdi:

“Ülkemizin yaşlı araç parkı sektörümüzde önemli bir sorun olmaya devam ediyor. 2013 sonu itibariyle 13 milyon 615 bin adede ulaşan toplam araç parkımızın yüzde 44'ü 12 ve üzeri yaştaki araçlardan oluşuyor. 

16 ve üzeri yaş  grubunu oluşturan araçların oranı yüzde 33, 20 yaş ve üzeri araçların oranı ise yüzde 22 seviyesinde. Bunun başlıca sebebi, vergilendirme sistemidir. 

Neredeyse tüm dünyada araç yaşlandıkça vergisi yükselirken, bizde tam tersine düşüyor. 

Ülkemizde de vergilendirme sisteminin, aracın  yaşına göre değil, Avrupa ülkelerindekine benzer kriterler ile uygulanması  gerekir. Araç parkımızı gençleştirmeye ve yenileştirmeye hizmet edecek  politikaların geliştirilmesi artık gerçekten çok büyük bir ihtiyaç.”

 

5 YILDA OTOMOBİLFİYATI KADAR VERGİ ÖDÜYORUZ

 

Bayraktar, yeni araçlar üzerindeki aşırı yüksek vergi yükünün de önemli bir konu olduğunu belirterek, sektörde OECD ülkelerinin ortalaması olan  yüzde 47'nin oldukça üzerinde vergi yükü bulunduğunu söyledi.

Sektör üzerindeki vergi yükünün araç satışından bakımına kadar pek çok  aşamada kendini gösterdiğini vurgulayan Bayraktar, “Otomobilin satışından ve  kullanımından doğan vergilerin 5 yıl sonundaki toplamı yaklaşık olarak o  otomobilin vergiler dahil satış fiyatına ulaşıyor. Yani tüketici yeni otomobile  ödediği vergi tutarı kadar tutarı kullanırken bir kez daha ödüyor. Özellikle ÖTV  oranları, sektörümüzde talebin artmasının önündeki en önemli engel” ifadelerini  kullandı.

 

 

Daha sonra yönetim kurulu üyaleri seçildi ve ilk toplantıda görev dağılımı yapıldı.

 

ODD’nin Yeni Dönem Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyeleri:

 

Yönetim Kurulu:

 

Mustafa Bayraktar (Baylas Otomotiv A.Ş.) 

 

Ali Bilaloğlu (Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş.) 

 

Ali Haydar Bozkurt (Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.) 

 

Aykut Özüner (Ford Otomotiv San. A.Ş.) 

 

Bora Koçak (Çelik Motor Tic. A.Ş.) 

 

Özcan Keklik (General Motors Türkiye Ltd. Şti.) 

 

Şükrü Bekdikhan (Mercedes-Benz Türk A.Ş.) 


 

Yönetim Kurulu Yedek: 

 

Eşref Biryıldız (Borusan Otomotiv İthalat ve Dağıtım A.Ş.) 

 

Önder Göker (Hyundai Assan Otomotiv San. Ve Tic. A.Ş.) 

 

Bahaettin Tatoğlu (Baylas Otomotiv A.Ş.) 

 

Alpay Türker (Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş.) 

 

Can Eroskay (Honda Türkiye A.Ş.)

 

Denetleme Kurulu: 

 

Okan Baş (Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.) 

 

İbrahim Aybar (Mais Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş.) 

 

Nurkan Yurdakul (Mazda Motor Logistics Europe NV) 


 

Denetleme Kurulu Yedek: 

 

Mustafa Nihat Tuduk (Volvo Otomobil Tic. Ltd. Şti.) 

 

Atilla Ergin (Nissan Otomotiv A.Ş.) 

 

Yusuf Soner (Temsa Global Sanayi ve Ticaret A.Ş.) 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.