Mustafa Koç’un yarıştığı ralli otomobili

 

Üretim tarihi 1886 yılına uzanan Benz modelinden başlayarak, Batman filminde kullanılan Batmobile’e, Hulusi Kentmen’in 1956 model Ford marka otomobilinden, Şoför Nebahat filmindeki 1952 model Desoto’ya kadar 450’den fazla otomobil ve klasik ticari araç…  Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından 29 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek “Klasik Otomobil Festivali’nde’’ otomobil tutkunlarını nostaljik bir yolculuğa çıkaracak.

Direksiyonuna kimler geçmemiş ki…

Festivalde Harry Potter, Marilyn Monroe, Batman, Sadri Alışık, Hulusi Kentmen, Müzeyyen Senar ve birçok ünlünün otomobillerine dokunabilecek. 50’li 60’lı altın yılların kamyonlarıyla, otobüsleriyle, kendilerini eski bir filmin içinde hissedebilecekler.

Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenecek “Klasik Otomobil Festivali’’ öncesindeki tanıtım toplantısında konuşan AOF Genel Sekreteri İlker Tayalı, Türkiye’de ve yurt dışında faaliyet gösteren klasik araç kulüplerinden üyelerin, klasik araç koleksiyonerlerinin, galeri sahiplerinin ve klasik severlerin, sahip oldukları en nadide klasiklerini sergileyeceklerini belirtti.

Tayalı, Antika Otomobil Federasyonu’nun yurt çapına yayılmış 8 klasik otomobil derneğinin kurucu üyeliğinde 2011 yılında kurulduğunu ve bugün federasyon bünyesinde 13 derneği bulunduğunu söyledi.

Mustafa Koç’un Ralli otomobili de gelecek

Klasik Otomobil Festivali’nde sergilenecek klasikler arasında Mustafa Koç’un yarışlarda kullandığı iki ralli otomobili de bulunacak. Rahmi Koç Müzesi’nden getirilecek bu iki ralli otomobili için Mustafa Koç’un anısına özel bir alan oluşturulacak.

Rahmi Koç Müzesi’nin yanında, Key Museum, Ural Ataman Müzesi, Mehmet Arsay Müzesi, Yakın Doğu Üniversitesi Klasik Otomobil Müzesi, TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi, My Museum ve Keskinoğlu Müzesi’nden getirilen otomobiller ile birlikte ve İETT’de bulunan klasik otobüsler da festivalde yer alacaklar.

Ziyaretçiler klasikleri test edecekler

Ziyaretçilerin, klasik otomobiller ile fuar çevresi sürüş imkanı da bulacakları festivalde ayrıca sürpriz etkinlikler de gerçekleştirilecek. Klasik otomobiller ve Yeşilçam etkinliği, her türlü yedek parçanın ve aksesuarın bulunacağı bit pazarı, konserler ile Drive in Movie /Açık Hava Otomobil Sineması da festival etkinlikleri arasında bulunuyor.

Kara şimşek Kit de klasiklerin buluşmasına gelecek.

Kara Şimşek’in “Kitt”i de Geliyor

29 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında 3 boyunca festivale gelenleri geçmişe uzanan bir yolculuğa çıkaracak olan “Klasik Otomobil Festivali’’nde

  • Fenomen dizi Kara Şimşek’te kullanılan Pontiac Transam,
  • Harry Potter’ın  1965 Ford Anglia’sı,
  • Batman’in Batmobile’i,
  • Marilyn Monroe’nun Thunderbird’i,
  • Tatlı Dillim filminde Zeki Alasya’nın kullandığı 1960 model Impala,
  • Şoför Nebahat filminde Fatma Girik in kullandığı 1952 model Desoto,
  • Ayhan Işık’ın 1966 model Mercedes’i,
  • Sadri Alışık’ın 1957 Chevrolet’si Hulusi Kentmen’in 1956 model otomobili

başta olmak üzere yüzlerce klasikler de sergilenecek.

Ayrıca kamyonlar ve eski otobüsler de festivalin en nadide araçlarından olacak. Üç gün sürecek festivalin giriş ücreti 15 TL olarak belirlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.