Müşteri sadakati bırakıyor ekonomi, konfor ve tasarıma bakıyor

 

Tüketicinin otomobil tercihini yaparken yeni dönem eğilimlerinin güvenlik, konfor ve ekenomi olduğunu söyleyen Skoda Türkiye temsilcisi Yüceauto Genel Müdürü Tolga Senyücel, “Tasarım da başarılı olursa, müşterinin marka sadakati çözülüyor” görüşünü dile getirerek, 2008 krizinden sonra ortaya çıkan tüketici eğilimine vurgu yapıyor.

Senyücel, Skoda Türkiye olarak yeni bayi kimliği projelerinin başarıyla yol aldığını, en büyük sorunun arsa-arazi maliyetinin yüksekliği nedeniyle büyük şehirlerde yaşandığını söylüyor.

Bir yıl içinde bayi değişim programlarının yüzde 70’ini hayata geçirmiş  olacaklarını ifade eden Senyücel, bu yılın yüzde 20 civarı bir daralmayla kapanacağı öngörülerinin devam ettiğini söyledi ve 2015’e yönelik planlarını ise şöyle anlattı:

Bu yıl yüzde 20 daralma gerçekmleşir. Seneye ise bu yıldan daha iyi bir rakama yöneliriz. Biz de yeni modellerimiz ve bayilerimizle buna hazırlanıyoruz”

SUV’ları çeşitleniyor

Skoda’nın yeni dönem planında SUV tarzı araçların payı büyük olacak. 2 yıl içinde 7 SUV modeli piyasaya çıkarmaya hazırlanan Çek marka, büyük SUV sınıfında 1.4 lt TSI motorlu DSG şanzımanlı bir aracı yola çıkaracak. Yine Kompakt plus segmentte bir Skoda SUV, bir kaç yıl içinde showroomlarda olacak. Yeni Yeti için 2017 yılı beklenecek. Yeni Süperb’nin piyasaya çıkıyı ise 2015 yılı şubat ayı.

Markanın en iddialı yeniliklerinden biri ise Fabia olacak. 2015 yılı başında asıl satışına başlanacak model, 1.4 lt dizel otomatik 7 ileri DSG donanımlı yeni Fabia, küçük sınıfta oldukça başarılı olmaya aday.

2014 hedefinde 12 binin üzeri var

Skoda Türkiye bu yıl satışlarını korumayı hedefliyor. Geçen yıl 13 bin adete yakın satışa imza atan marka, bu yıl da aynı rakamı yakalayacağını öngörüyor. Marka, mayıs ayında filo satışlarında yaptığı atakla, bunu büyük oranda yakalayacağının da işaretlerini veriyor.

Markanın yüzde 20 daralan Türkiye pazarında eski gücün korumasında 62.500 TL etikete sahip yeni Rapid Spaceback 1.6 TDI DSG donanımlı araçlarının da payı büyük. Uygun fiyat ve donanım kombinasyonuyla tüketicinin aradığı vergi avantajlı dizel-otomatik reçetesini sunan Skoda Türkiye, Octavia gibi modelleriyle de daha üst ve pahalı markaların değerlerini teklif ediyor.

Ekonomik dizelleriyle satış kaybetmeyecek

Skoda Türkiye distribütörü Yüceauto Genel Müdürü Senyücel, Türkiye pazarında 1.6 dizel -otomatik-sedan üçlüsünün önemli paya sahip olduğunu ama bu sınıfı esas olarak filo pazarının ayakta tuttuğuna dikkat çekiyor. 

Yeni bireysel tüketicilerin benzinli ve hatchback otomobillere eğilim gösterdiğini, çünkü ilk alım maliyeti daha uygun olan bu araçların sessizlik ve şehir içi kullanım konforu sunduğunu hatırlatıyor.

“Ama Türkiye pazarında dizel hegomonyası devam edecek” diyen Senyücel, ikinci eldeki dizel tercihinin de bu pazarı beslediğini ifade ediyor.

Türkiye’de A segmenti küçük sınıfın büyümeyeceğini de öngören Senyücel, “bu sınıfta kişiselleştirilebilir araçlar olacak, tüketiciler aslen B segmenti araçlara yönelecek” diyor.

Skoda bayileri yenileniyor, Avek ve Altur yeni bayiler oluyor

Temmuz ayı sonu itibariyle İstanbul’da üç yeni bayilik açacaklarını dile getiren Senyşücel, bunların Altur, AVEK ve Doğuş Oto Esenyurt olacağını söyledi. Yılın son zeyreğinde Kahramanmaraş Skoda bayinin devreye gireceğini, 2015 yılı başında ise Çorum’da olacaklarını dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.