MX-5 ile “jet sete” girdi

Türkiye’de “kendi başına yolculuğunun” 10. yılına giren Mazda, at yarışı müsabakalarında ikonik MX-5 modelini kum piste çıkararak, milyonluk atların sahiplerinin dikkatini çekti.

Mazda, Jinba Ittai sloganıyla yakaladığı at ile arabanın sürücüleriyle bütünleşmesini Türkiye Binicilik Federasyonu ile anlaşarak, at müsabakaları parkurlarına taşıdı. Bu etkinliğinde başrolü efsanevi modeli MX-5’e veren Mazda, tanıtım için at ile arabayı yanyana getirdi. Yeni özellikler eklenen MX-5, Türkiye’de 1.5 Manuel ve 2.0 lt hem manual hem otomatik seçenekleriyle satılıyor. MX-5 güncellemesinde yeni koltuk döşemeleri, ses yalıtımı ve led farlardaki ünitelerin artırılması dikkat çekiyor. Aracın fiyatı 130 bin TL’den başlıyor.

7 yıl önce sadece 3 adet satılan Mazda MX-5’in 2017 yılında 140 adetlik satış rakamına ulaştığını söyleyen Mazda Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Mert Güçlüer, bu yıl ise hedeflerinin 170 adet olduğun söyledi.

İstanbul’da Kemer Country’de yapılan at yarışlarına sponsor olan ve MX-5 modelini piste çıkaran Mazda, jet sosyetenin de dikkatini çekti. Milyonluk atların podyuma çıktığı Jimba Ittai Kupası’nda, sahada Mazda MX-5 modeli de vardı. At sahiplerinin, milyonluk jokeylerin olduğu etkinlikte, katılımcılar iki kişilik küçük roadsteri yakından izlediler.

Yeni Skyactiv X motor ile yeni ekonomi

Mazda, yeni geliştirdiği Skyactiv X motor ailesi ile 14/1 olan sıkıştırma oranını en az 16/1 seviyesine çıkartacak. Yeni makinenin Otto çevriminde çalışmayacağını söyleyen Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, Mazda’nın önümüzdeki 7-8 yıllık dönemde elektrikli araçların payının yüzde 15 seviyesinde olacağını, kalan yüzde 85’lik kısmın içten yanmalı ve hibrit motorlarda olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Nurkan Yurdakul: Mazda Türkiye Genel Müdürü

İçten yanmalı motorların alacağı daha çok yol olduğunu söyleyen Yurdakul, gelecekteki elektrikli ve hibrit motorlu araçlara yönelik öngörülerini de şöyle aktardı:

“Hibrit motorlarda önümüzdeki yılların kriterlerine uygun seviyeler ancak e ancak benzinli motorlarda yapılacak iyileştirmelerle sağlanabilecek. Konvansiyonel motorların alacağı daha çok yol var. Bu arada elektrikli araçların 100 km menzil için ne kadar elektrik tükettikleri hesaplanmış. Bunun için 20 kW enerji harcanması gerekiyor. Bu enerji kömürle çalışan bir elektrik santralında üretilmişse, 156 gr/kg co2 salımına denk geliyor. Doğalgaz santralında üretilmişse 130 gr/kg’ye denk geliyor. Dünya elektriğinin halen üçte ikisi kömürden elde ediliyor. Elektrikle çalışan araçların kuyudan-tekerleğe (petrol kuyusundan aracın tekerleğindeki tüketime kadar) hesaplandığında benzinli otomobiller daha çevreci kalıyorlar.”

Mazda KAI Konsept önce Tokyo’da sahneye çıktı.

Küresel ölçekte Mazda’nın yeni dönem planları, yenilikleri ve yaklaşımını ise Tokyo Motor Show’da Mazda CEO’su Masamachi Kogai ve Mazda Avrupa Başkanı Jeff Guyton ile konuşmuştuk.

Mazda CEO’su Kogai: Premium marka yolundayız ama pahalı otolar satarak değil

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.