Navigasyon uygulamaları günde kaç mb internet kullanıyor?

Son yıllarda trafikte en büyük kurtarıcılarımızdan biri de hiç kuşkusuz navigasyon ve harita uygulamaları.

Gerçek zamanlı yol bilgisi sunmasıyla sürücünün kısa sürede hedefine ulaşmasını sağlayan uygulamalar akıllı telefonlarımızın internet kotasından da bir miktar kullanıyor.

Trafik yoğunluğuna göre sürücüyü kurtaran bir uygulama da Yandex Navigasyon ve Haritalar. Türkiye’nin tüm yollarında sürücülere ücretsiz olarak güncel trafik bilgilerini sunan Yandex, uygulamanın internet kotasından ne kadar harcama yaptığını da yaptığı gibi açıklamayla duyurdu.

Yandex’in yaptığı analize göre Navigasyon ve Haritalar’dan yararlanan kullanıcılar günlük ortalama sadece 2.1 MB internet tüketimi yapıyor.

Yandex Haritalar Müdürü Onur Karahayıt, konuyla ilgili şunları söyledi: “Navigasyon ve harita uygulamaları, dijital çağda hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Diğer pek çok mobil uygulamadan farklı olarak bu uygulamalar kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyorlar. Öte yandan Navigasyon ve Haritalar’ın çok fazla internet datası tükettiğine dair yanlış bir bilgi var. Biz Yandex olarak bu yanlış bilgileri düzeltmek amacıyla bir analiz yaptık.”

Ayda 69 MB

Analizin sonuçlarına göre Yandex Navigasyon ve Haritalar’ın günlük ortalama 2.1 MB internet harcaması yaptığını belirten Onur Karahayıt sözlerine şöyle devam etti:

“Kullanıcılar bir ay boyunca her gün Yandex Navigasyon ve Haritalar’ı kullansa ortalama 69 MB internet kotası harcıyor.

Bu da günlük olarak sadece 2.1 MB’lık bir harcama demek. Hatta çevrimdışı haritaları, evlerdeki Wi-Fi noktaları üzerinden indirerek bu harcamayı daha da düşürmek mümkün.

Bu sonuç, mobil internet trafiğinin hızla arttığı günümüzde çok düşük bir tüketim oranı anlamına geliyor. Dolayısıyla kullanıcılarımızın endişe etmeden, gönül rahatlığıyla Yandex Navigasyon ve Haritalar’dan faydalanabilirler.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.