Ne altın ne borsa en çok kazandıran 2. el otomobil oldu?

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Türkiye ikinci el otomobil fiyatları son 1 yılda ne kadar değişti? 12 ay önce 100 bin TL olan bir otomobil bugün ne kadar? 2020 yılında yeni otomobil bulunurluğundaki sorunlar ve dövizdeki artışlarla hızlanan 2. el otomobil pazarında 2021 yılında tempo düştü; satış rakamları Ocak ayında yıllık bazda yüzde 31,8 düşerken; Şubat ayında yüzde 32,2’lik bir düşüş ortaya çıktı. Ancak dikkat çekici olan; geçen yıl Mart ayında 100 birim fiyat olan ikinci el bir otomobilin bu yıl Mart ayında 165 birim fiyata ulaşmasıydı. Rakamlar Ocak’ta 167,5 birim fiyata kadar ulaştı.

Aşağıda bulunan Indicata tarafından hazırlanan tabloda görüleceği üzere geçen yıl Mayıs ayında başlayan hızlı değer artışı peş peşe Kasım ayına kadar devam etti. Aralık ayında bir miktar düşüşün ardından toparlanan fiyatlar Mart ayında yeniden bir miktar azaldı.

İkinci el otomobilde dizel motorların satış temposunda da gerileme yaşanıyor. Otomatik şanzımanın satış trendi ise yeni otomobilde olduğu gibi ikinci el pazarında da iyi durumda.

Büyük Avrupa pazarlarında ikinci el otomobil satışları en fazla düşüş Türkiye’de gerçekleşti. Şubat ayında Ocak 2021’e göre yüzde 0,6 azaldı. Satışlarda 3-5 yaş arası eski filo araçları daha eski kullanılmış otomobillerden daha iyi performans gösterdi. Kullanılmış otomobilde benzinli modeller yüzde 9 dizel araçlar ise yüzde 11 düşüş sergiledi. Elektrikli kullanılmış otomobil satışları geçen yıla göre yüzde 131 arttı.

Önceki İçerikCUPRA Türkiye’de! Cupra Formentor fiyat listesi 2021
Sonraki İçerikOpel Türkiye ÖTV muafiyetini geniş tuttu
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz