Nissan ile Renault ortaklığı korundu, Carlos Nissan’dan gitti

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın zirvedeki sallantısı sürüyor. Tokyo’da özel uçağından iner inmez tutuklanan; bir zamanların “Maliyet Katili” Başkan Carlos Ghosn, Nissan Motor’daki görevinden yönetim kurulu kararıyla alındı. Daha önce de Renault Başkanlığı görevi için eş başkan yetkilendirilmişti. Nissan ile Renault ortaklığı korundu, Carlos Nissan’dan gitti.

Nissan yönetim kurulu ayrıca Başkan Ghosn’un suçlandığı suistimalleri görmezden geldiği iddia edilen; Amerikalı yönetmen Greg Kelly’nin de temsilci direktörlük görevine son verdi.

Nissan tarafından Tokyo Borsası’na yapılan bildirimde, “Şirket bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde araştıracak ve şirketin yönetimini geliştirecek önlemleri ele alacak” denildi.

Nissan’ın 1998’de iflastan çıkışını yöneten Ghosn, gerçek gelirlerini bildirmeme, şirket giderlerini özel amaçları için kullanma ve kurumsal yatırım fonlarını kötü yönlendirme suçlamalarıyla karşı karşıya.

Japon gazeteleri, Ghosn’un 2010’dan 2014’e kadar 5 milyar yenlik (44 milyon dolar) kısmını gizlediğinin iddia edildiğini yazıyor. İddialar, Carlos Ghosn’un gerçek gelirlerinin yarısını bile açıklamadığı yönünde.

Ghosn hapiste, Nissan’da başkanlık bitti

Nissan yönetim kurulu kararı derhal uygulamaya kondu. Karar öncesinde yönetimdeki Renault temsilcileri, soruşturma bitene kadar, görevden alınmamasını talep etmesi ilginç bulundu.

Macron’un ofisinden isimsiz kaynak açıklama yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Elysee Sarayı’ndaki ofisinden bir yetkili, “Suçlamalar aşırı, ama aynı zamanda kesin. Bütün bunların bir komplo teorisi olduğunu biliyoruz, ama bu bizim düşüncemiz değil.” yaklaşımını sergiledi.

Renault ile Nissan ittifakına devam edilecek

Nissan yönetimi, her şeye rağmen Renault ile yıllardır başarıyla süren ittifakın değişmeden devam edeceğini de açıkladı.

Ghosn ve Kelly, yönetim görevlerinden alınmış olsalar da yönetim kurulu üyelikleri devam edecek. Çünkü Yönetim kurulu değişikliği için son söz şirket hissedarlarında. Şirketin bir sonraki genel kurulu Haziran 2019 tarihinde gerçekleşecek.

Bu arada hemen belirtelim; Renault, Nissan hisselerinin yüzde 43.4’ünü elinde tutuyor.

Dünyanın dört bir yanında ev satın alındığı iddia ediliyor

Ghosn’un yolsuzlukları arasında sayılan dünyanın pek çok kentinde kendi kullanımı için konutlar aldırdığı da önemli bulunuyor. Alım işlemlerini Nissan’ın yan kuruluşuna yaptırdığı iddia edilen Carlos Ghons’un Paris, Amsterdam, Beyrut ve Rio de Janeiro kentlerinde ev sahibi olduğu belirtiliyor.

Bir başka iddia da başkanın ablasını danışman göreviyle şirkette yıllık 100 bin dolar ücretle çalıştırdığı ama ablanın hiç bir iş yapmadığı yönünde. Ailevi seyahatler için de şirket fonları kullanılmış.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.