Nissan, Türkiye’yi kendi devralıyor

Nissan’n Türkiye tarihinde bir distribütör değişikliği daha yaşanacak. İlk kez Karamehmet’in Çukurova Holding’i tarafından Türkiye’de temsil edilen Japon marka, ikinci temsilciliğini üstlenen Sumitomo ile de yolun sonuna geldi.

Şirketten yapılan açıklamada Sumitomo tarafından üstlenilen Nissan Türkiye distribütörlüğünün (NOAŞ) Nissan Corp’a devri için anlaşma sağlandığı açıklandı.

Bu yılın ilk 6 aylında 11 bin 294 adet araç satışına imza atan Nissan Türkiye’nin amiral gemisi 7.732 adetle Qashqai modeli.

İşte o açıklama:

“Nissan Motor ile şirketin 1993 yılından beri Türkiye’de temsilciliğini yürüten Nissan Otomotiv A.Ş., (NOAS)’nin hissedarı olan Sumitomo Corporation, tüm hisselerin Nissan Motor’a devri konusunda anlaşmaya vardılar. Nissan Motor tarafından yapılan açıklamaya göre anlaşma, Rekabet Kurulu’nun onayının alınmasından sonra (Ekim 2015) geçerli olacak.

Nissan Motor açıklamada ayrıca, Nissan bayileri ile Nissan Otomotiv A.Ş. arasındaki sözleşmelerin geçerli olduğunu ve değişmeyeceğini duyurdu. Nissan Otomotiv A.Ş. çalışanları ise hisse transferinin onaylanmasının ardından, halihazırdaki sözleşmeleri aynen geçerli olmak kaydıyla Nissan Motor çalışanları olarak görevlerine devam edecekler. Nissan Otomotiv A.Ş.’nin halen 115 çalışanı, 39 bayisi ve 1.100 kişiye yakın bayi çalışanı bulunuyor.”

Nissan Orta Doğu Genel Müdürü Samir Cherfan, anlaşmayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Hisse devri anlaşması Nissan Motor’un dünyanın en büyük 20 otomotiv pazarı arasında yer alan Türkiye’de büyüme stratejine ilişkin çok önemli bir kilometre taşı. Bugün Nissan Motor’un Türkiye’deki işleri açısından yeni bir dönemin başlangıcı. Nissan Motor’un Türkiye’ye yaptığı bu yatırım, pazardaki iddialı ve sürdürülebilir büyüme kararlılığımızın göstergesidir.”

Nissan Motor Türkiye’deki operasyonlarını Nissan Orta Doğu bölümü yapılanması altında sürdürecek, hisse devri süreci ise Nissan Orta Doğu Bölümü Türkiye Genel Müdürü Olivier Cornuaille tarafından yürütülecek. Nissan Türkiye’nin organizasyonel yapısı anlaşmanın Rekabet Kurulu tarafından onaylanmasının ardından şekillenecek.”

Yeni Genel Müdür Olivier Cornuaille, Türkiye otomotiv sektörü ve iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim.

Nissan Corp adına satın alma sürecini yöneten Cornouille, daha önce Türkiye’de uzun yıllar Oyak Renault ve Renault Mais bünyesinde yönetici ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.